مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از آبگیری بند آبنیلو تا شروع سال زراعی جدید خبر داد.

به گزارش نخل بیدار، مهندس عبدالحسن صمد نژاد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نخل بیدار با اشاره به پایان بازنگری مجدد برای اصلاح طرح آبنیلو فراشبند، گفت: در این خصوص برآورد هزینه انجام گرفته و در مرحله تخصیص آن از طرف دولت هستیم و بزودی عملیات اجرایی این سد شروع خواهد شد.

وی با بیان اینکه با بازنگری در این طرح تعداد ۴ سازه رسوب گیر در مسیل ورودی احداث خواهد شد، تصریح کرد: در طرح مطالعاتی اولیه، این سازه های رسوب گیر پیش‌بینی نشده بود، لذا به دلیل تجمع رسوبات در کف آن بعد از یکسال، امکان نفوذ آب به سفره ی زیر زمینی کاهش پیدا می کرد و اهداف طرح با شکست روبرو می شد. با پیشنهادی که داده شد، با موافقت ریاست سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور مطالعات طرح مورد بازنگری قرار گرفت و سازه های رسوب گیر در بالادست بند آب نیلو مکان یابی و طراحی شدند.

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس، هزینه این طرح را ۲۸/۲ میلیارد تومان اعلام‌ کرد و افزود: علیرغم افزایش هزینه اجرای طرح، جای هیچ نگرانی در تخصیص بودجه و زمان اجرای آن وجود ندارد و این مژده را به مردم شریف فراشبند و خصوصا باغداران عزیز فراشبند میدهم که تا ابتدای سال زراعی جدید، عملیات ساخت این طرح به پایان رسیده و آماده آبگیری می شود.

مهندس صمد نژاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه همه ساله و با افزایش دما، شاهد گسترش آتش سوزی های متعدد در عرصه های طبیعی کشور بوده ایم به طوری که با وقوع این آتش سوزی ها بخش هایی از جنگل ها و مراتع در معرض نابودی کامل قرار گرفته اند، اظهار داشت: مدیریت مهار آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی از امسال از مرکز استان انجام خواهد شد و در همین راستا تمامی امکانات برای مهار آتش سوزی نیز فراهم شده و ان شاء الله امسال با تجهیزات کامل، آتش سوزی ها را مهار خواهیم کرد.

پایان خبر