حجت الاسلام ابراهیمی: دیپلمات‌ها باید ممنون سرداران و مدافعان حریم امنیت و حرم باشند و سخنانی که بوی ناسپاسی می‌دهد، نزنند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از  روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فراشبند (١۴٠٠/٠٢/١٧)، گفت: روز قدس امسال نیز در شرایط کرونایی و با وضعیتی خاص برگزار شد و شرایط این روزهای قدس نیز وضعیتی ویژه دارد.

وی مسئله قدس را از منظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی رحمهالله علیه فراتر از یک مسئله ملی و عربی دانست و افزود: قدس یک آرمان اسلامی و انسانی است نه فقط فلسطینی و عربی، روز قدس یک روز جهانی است، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین، روز مقابله ملت‌هایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیر آمریکا بوده‌اند، روزی است که مستضعفین باید مجهز بشوند در مقابل مستکبرین و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند، روزی است که بین منافقین و متعهد این امتیاز خواهد بود.

متعهدین و طرفداران روز قدس، این روز را روز قدس می‌دانند و عمل می‌کنند به آن چه باید بکنند و منافقین یعنی آنهایی که با ابرقدرت ها در زیر پرده آشنایی دارند و با اسرائیل دوستی، در این روز بی تفاوت هستند یا مانع تظاهرات ملت‌ها می‌شوند.

باید همانطور که ایران قیام کرد و دماغ مستکبرین را به خاک مالید و خواهد مالید، تمام ملت‌ها قیام کنند و این جرثومه های فساد را به زباله دان ها بریزند.

روز قدس روزی است که باید این دنباله روهای رژیم سابق در ایران و آن توطئه چینی های رژیم فاسد و ابرقدرت‌ها در سایر جاها، مخصوصاً در لبنان تکلیف خودشان را بدانند. روزی است که باید همت کنید و همت کنیم که قدس را نجات دهیم و برادران لبنانی را از این فشارها نجات دهیم. (مرداد ۱۳۵۸)

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: رهبر عزیز انقلاب نیز فرمودند: مسئله فلسطین یک مسئله اساسی است و مخصوص دولت ها و کشورهای اسلامی هم نیست. مسئله فلسطین یک مسئله انسانی است.وجدان های انسانی وادار به واکنش می شوند، در مقابل آن چه بر سر ملت فلسطین آمد. صرفاً مسئله اسلامی نیست. البته برای مسلمان ها این کار اهمیت بیشتری دارد. اولویت بیشتری دارد و غیر از جنبه انسانی، جنبه‌های شرعی و دینی هم دارد.(۱۰ خرداد ۹۸)

خطیب نماز جمعه فراشبند تاکید کرد: امروز دفاع از فلسطین با قدرت دیپلماسی حل نمی شود، قدرت میدانی و قدرت موشک لازم دارد. این قدرت میدان بود و مدافعین حرم که سوریه از دست تکفیری‌ها آزاد شد. شهرهای موصل و اربیل عراق قدرت میدان بود و قدرت حشد الشعبی که آزاد شد. این را قابل توجه دیپلمات‌های خودمان و کشورهای مسلمان می‌گویم.

وی افزود: مقام دیپلماسی کسی را فریب ندهد، آنگاه که پشت میز مذاکره می نشینید اگر پشت تان به قدرت میدان و موشک و پهپاد نباشد، شماها را عددی حساب نمی کنند. اصلا راهتان نمی‌دهند.

حجت‌الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: دیپلمات‌ها باید ممنون سرداران و مدافعان حریم امنیت و حرم باشند و سخنانی که بوی ناسپاسی می‌دهد، نزنند.

امام جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه، فرا رسیدن عید سعید فطر، عید بندگی و تسلیم و تعظیم در برابر خالق هستی به همه شما صائمین و روزه داران تبریک گفت و افزود: خوشا به حال آنان که در پی فرمان الهی برای روزه دار شدن، یک ماه بر سر سفره او نشستند و از انوار معنوی این خانه پر از نعمت و برخوردار شدند، در مقابل شیطان و هوای نفس و القائات خناسان انسی ایستادگی کردند و روح جان خود را صفا بخشیدند.

وی اظهار داشت: آنچه که لازم است رعایت کنیم باید این حال معنوی را بعد از ماه رمضان استمرار ببخشیم و ارتباط خوب خودمان را با خدا از دست ندهیم. کماکان اهل تلاوت قرآن باشیم و مواظب چشم و گوش و زبان خود باشیم، چرا که شیطان پس از ماه رمضان از غل و زنجیر آزاد می‌شود و میدان قدرت و تحریک و وسوسه بیشتر می شود و لذا باید مراقب شیطان و راه‌های نفوذ او باشیم و اجازه ندهیم که همه دسترنج این ماه مبارک را یکجا و خیلی سریع از ما بگیرد چرا که شیطان موجود بسیار زرنگ، پیچیده و خطرناکی است.

وی همچنین از برادر عزیز آقای تیموری که حقیقتاً در این یک ماه، شبانه‌روز زحمات زیادی کشیدند و باعث رونق مسجد شدند و همچنین از دیگر بانیان خیر تقدیر و تشکر کرد.

حجت الاسلام ابراهیمی، مهم ترین آداب بیرون آمدن از میهمان سرای الهی در ماه رمضان را نگریستن روزه دار به حال خویش دانست و گفت: نگریستن روزه دار به حال خویش، یعنی خود را ارزیابی کردن، محاسبه کردن رفتار و اعمال خود در این یک ماه روزه داری شبیه آن بازیگر و فوتبالیستی است که بعد از ۹۰ دقیقه بازی، مربی او را ارزیابی می‌کند و به او نمره می‌دهد. ممکن است نمره قبولی بگیرد یا نمره رفوزی.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: انسان مومن روزه‌دار نیز باید حال خودش را ارزیابی کند، ببیند چقدر به این میهمانی الهی نزدیک شده است. آیا به دگرگونی معنوی دست یافته است. یا در همان نقطه ای مانده که در آغاز ماه رمضان بوده است.

وی همچنین افزود: مرحوم عالم بزرگوار سید بن طاووس علیه الرحمه می فرماید: و از آن جمله است ارزیابی پرونده اعمالت، از اول ماه تا آخرین روز ماه. پس بنگرد که هنگام ورود به این مهمانی چگونه بوده است. معرفت خویش نسبت به خداوند متعال و پیامبر و ویژگان درگاهش چگونه بوده است. آیا شناخت او نسبت به آنها بیشتر شده، آیا علاقه و اشتیاق او به این ها بیشتر شده، یا حال او مثل آغاز ماه است و کوتاهی شده. آیا نسبت به تدبیر الهی در همه کارهایش حالت رضا داشته است یا گاهی راضی بوده و گاهی ناخرسند و به اصطلاح از خدا ایراد می گرفته است.

خطیب نماز جمعه فراشبند ادامه داد: بنگرد که توکلش بر خدای متعال چگونه بوده است. آیا نهایت آرامش و قرار به آستان مولای خویش داشته است، یا در تکیه کردن به خدا، گاهی نیازمند تکیه کردن به غیر بوده است و بنگرد که در نهان و آشکارش چگونه با خداوند همدم بوده است و نیز اطمینانش به وعده های خدای متعال و باورش به انجام گرفتن آن وعده‌ها چگونه بوده است و بنگرد که محبتش به خداوند و کوشش در جلب رضای او چگونه بوده است و شوق و اشتیاقش از رها شدن از سرای آزمون و بریدنش از دنیا و رسیدن به منزلگاه های ایمنی چه سان بوده است و بنگرد که آیا از انجام دادن تکلیف احساس سنگینی میکرده یا آن را از بزرگترین شرافت ها می دانسته است.

وی اضافه کرد: نسبت به آنچه خداوند ناپسند دانسته (مثل غیبت، تهمت، دروغ، سخن‌چینی، حسد و ریاست طلبی) چه حالتی داشته و چگونه آنها را ناپسند می شمرده است. پس اگر دید که چیزی از بیماری‌ها و نیت های بد او همچنان برجای مانده و درمان این ماه با عبادتش وصول نکرده است پس بداند گناه از ناحیه خود اوست و بلا از سوی خودش می باشد. پس در پیشگاه خداوند که مولای اوست بگرید و برای از بین بردن آن از رحمت خداوند مدد بخواهد.

پایان خبر