حجت الاسلام ابراهیمی: شورای نگهبان باید در احراز صلاحیت های کاندیدای ریاست جمهوری به معیارها و ملاک ها، رفتارها و سیاست‌ها، کارآمدی ها و دیدگاه های کاندیداها نگاه کند.

به گزارش نخل بیدار، به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (٠٧/٠٣/١۴٠٠) با تقدیر و تشکر از شورای نگهبان قانون اساسی که بر اساس چارچوب های قانونی و مصوبه جدید، از ثبت‌نام بی رویه داوطلبان خودداری کرد، گفت: ما در دوره قبل ۱۶۳۶ نفر داوطلب داشتیم که جای تعجب و تاسف داشت به این سری ۵۹۲ نفر داشتیم که اگر دولت محترم همراهی بیشتری با شورا می کرد باز هم کمتر می‌شد. این یک ریل گذاری درست و صحیحی بود که شورای نگهبان باید از سال‌ها پیش در نظر می گرفت تا هر کسی نتواند ورود پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه ریاست بر قوه مجریه، ریاست بر یک شهرستان و استان نیست که هر کسی ثبت نام کند، افزود: افرادی که برای کاندیدای ریاست جمهوری ثبت نام می کنند باید پر از تجربه باشد، پر از تعهد و تخصص باشد، کاردان، پاکدست، پاک نیت، انقلابی، دشمن ستیز و فاسد ستیز باشد.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: کثرت داوطلبین و در پی آن عدم صلاحیت آنها برای خود داوطلبین، بستگان و دوستان آنها یک نوع بدبینی درست می‌شود و آنگاه همه تیر و ترکش ها به سمت شورای نگهبان می‌رود. به نظر همه عقلا شورای نگهبان در این دوره، بهترین تصمیم را گرفته است. اما تعجب اینجاست که عده ای که قبلاً انتقاد می‌کردند، اکنون هم انتقاد می کنند، چرا باید انتقاد کرد وقتی که می بینیم کار درستی انجام داده اند.

وی افزود: شورای نگهبان که جای حزب و جناح نیست که بگوییم باید از هر حزبی و جناحی یک یا چند نفر تایید شوند تا انتخابات پرشور شود. این چه حرفی است؟ درست این است که شورای نگهبان باید به معیارها و ملاک ها، رفتارها و سیاست‌ها، کارآمدی ها و دیدگاه ها نگاه کند.

خطیب نماز جمعه فراشبند اظهار داشت: شورای نگهبان نباید کسی که دیدگاهش انقلابی نیست، انسان کارآمد نیست، تجربه کافی و تخصص کافی ندارد را برای پست ریاست جمهوری تایید کند، چون این کار خلاف عقل و شرع و قانون است.

وی افزود: آیا کسانی که فرزندان آنها در خارج از کشور زندگی می‌کنند و در داخل و خارج از کشور دارای زندگی لاکچری هستند، خوی اشرافی گری دارند باید تایید شوند؟ آیا کسی که در حضور او به رهبر و نظام بد و بیراه می گویند و او تایید می کند صلاحیت ریاست بر جمهوری اسلامی را دارد؟ کسی که مخفیانه با دشمن جلسه گذاشته است و بخشی از اسرار مملکت را انتقال داده است باید تایید شود، یا کسی که خود بانی و باعث این همه گرانی و تورم و رکود شده باید مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد؟

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: ما باید به دنبال این باشیم که شورای محترم نگهبان در این مسئله به مر قانون عمل کند و نباید روزه شک دار بگیرد، باید بسیار سخت‌گیر باشد تا دوباره این ۸ سال پر از رنج و محنت تکرار نشود.

وی شورای نگهبان را مانند پدری دانست که به نفع فرزندانش عمل می کند، اما فرزندان مدام ایراد می‌گیرند.

امام جمعه فراشبند تأکید کرد: ما انتظار داریم که شورای نگهبان بر اساس یک حرکت هوشمندانه، قانونی، بدون ملاحظات سیاسی و توقعات زیاده خواهانه برخی کاندیداها و جناح‌های سیاسی این ریل گذاری را تداوم بخشند، چون بعضی از افراد و جریان‌ها با طراحی سناریو های شیطنت آمیز با علم به عدم احراز صلاحیت، دست به ثبت نام می زنند تا پس از اعلام نتایج و بررسی ها، اقدام به فضاسازی مسموم نمایند که امروز نیز شاهد جریان سازی بعضی از این مغرضها و شیطان ها هستیم.

خطیب نماز جمعه فراشبند با تاکید بر اینکه راهبرد کلی دشمنان ما این است که ما در این انتخابات اولاً قهر کنیم و با ناامیدی به آن بنگریم، گفت: دشمن اینگونه وانمود می‌کند که همه اینها مثل هم هستند، با آمدن فلانی و یا فلانی که از همین الان شروع به تخریب کرده‌اند، وضعیت اقتصادی مردم درست نمی‌شود به خودتان زحمت ندهید و در خانه تان بنشینید.

وی با بیان اینکه در انتخابات آمریکا دیدیم که چگونه به مردم خود توصیه می‌کردند حتما باید در سرنوشت خودشان دخیل باشند اضافه کرد: مردم ما نباید فریب این شیطانهای پلید و آدم‌کش را بخورند که ان شاءالله نمی خورند. چون بیدارند.

وی با اشاره به اینکه از طرفی دشمن می‌خواهد انتخابات را امنیتی کند، گفت: دشمنان ممکن است برای خود گزینه ای داشته باشند چنانچه گزینه مورد نظر خود رای نیاورد، مردم را تحریک به اغتشاشات کنند که مردم عزیز باید مراقب باشند و مانند فتنه ۸۸ عده‌ای به کف خیابان ها نریزند و بعد هم بگویند ما اشتباه کردیم، فریب مان دادند. ما بارها تجربه کردیم و دوباره تجربه کردن خطاست.

حجت الاسلام ابراهیمی خاطر نشان کرد: کاندیداهای محترم بهتر است با مشتی گره کرده به دهان دشمنان بکوبند و بگویند که بهتر است خفه خون بگیرید و در انتخابات ما دخالت نکنید.

وی افزود: ما باید همه با هم دست به دست هم بدهیم، یک نیروی ولایی و معتقد به ولایت و نظام، فدایی ولایت و نظام، فدایی ملت و نظام، دلسوز مردم و نظام، دشمن دشمنان مردم و نظام و یار و یاور محرومان و نظام را انتخاب کنیم.

امام جمعه فراشبند ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط طوری است که مردم به دنبال تحول و تغییر هستند و چپ و راست به دنبال یک نیروی ولایی و انقلابی می گردند، قطعاً یک نیروی انقلابی رئیس جمهور کشور خواهد شد وان شاءالله مشکلات کشور را حل خواهد کرد، با توکل به خدا و استعانت از امام زمان(عج) پیش به سوی دولت انقلابی و حزب اللهی.

وی به بخشی از بیانات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب در این دیدار فرمودند: «به حرف کسانی که ترویج می‌کنند که فایده ندارد نرویم، پای صندوق رای نمی‌رویم، اعتماد نکنید کسی که دلسوز مردم است مردم را از رفتن پای صندوق منع نمی کند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب از کسانی که صلاحیت شان تایید نشد و برخورد نجیبانه داشتند و مردم را به مشارکت دعوت نمودند تشکر کرد. در همین راستا ما نیز، از همه آن بزرگواران تشکر می‌کنیم.

حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه های نماز اول نماز جمعه فراشبند در باب فضیلت مسجد، گفت: همانطور که قرآن فرمود ساخت مسجد بر عهده مومنین است و کفار و مشرکین حق ساختن مسجد ندارند. قرآن می فرماید: مشرکین به خاطر آن نجاست ظاهری و باطنی که دارند نباید وارد مسجد الحرام شوند.

وی افزود: انسان جُنُب هم نباید وارد مسجد شود، مگر اینکه طرف رهگذر باشد و مسجد دارای دو درب باشد که باید از یک طرف وارد شود و از درب دیگر خارج گردد.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: قرآن می فرماید آن مومنی که اشتباه کرده و شراب خورده است و مست می باشد او نباید نماز بخواند، تا زمانی که از مستی خارج شود و حالش خوب گردد. بعضی از مفسرین شیعه و مفسرین اهل سنت فرموده اند: منظور از «سُکر و سکاری» خواب هم هست یعنی مستیِ خواب، یعنی در حالی که هنوز کاملا بیدار نشده اید شروع به نماز نکنید تا بدانید چه می گویید.

وی افزود: جای تعجب است در مسجدالحرام و مسجدالنبی خیلی از حجاج اهل سنت تا قبل از اذان صبح در خوابند و به محض اینکه موذن الله اکبر را گفت، دستی به چشمان خود می‌کشند و بدون اینکه وضو بگیرند نماز می‌خوانند، حال اگر به فتوای اهل سنت هم توجه نکنیم که می‌گویند خواب، وضو را باطل میکند اما همین حالت سُکر و بی حالی و کسالت که نمیداند چه می‌گوید، خود، باطل کننده نماز است.

حجت الاسلام ابراهیمی خاطر نشان کرد: زنان، تا مادامی که از عادت ماهانه پاک نشده اند و غسل نکرده اند، نباید وارد مسجد شوند.

وی با اشاره به اینکه زیاد گفته شده و سوال کردند که در مراسم ختم، بعضی از خواهران به دلیل اینکه شخص متوفی از بستگان او می باشد و دارای عذر شرعی می باشد وارد مسجد می شوند، گفت: این گناه بزرگی است و اینکه فرد متوفی از فامیل او می باشد جواز ورود ندارد و مومنین و مومنات باید به این احکام الهی پایبند باشند، لذا زنان و مردانی که دارای عذر شرعی هستند، نباید وارد شوند و از خدا بترسند.

خطیب نماز جمعه فراشبند همچنین افزود: نکته دیگر اینکه، مساجد باید طاهر و پاکیزه باشد یعنی صحن مسجد، دیوار مسجد، فرش مسجد اینها باید باشد. نجس کردن مسجد حرام است و اگر مسجد نجس شود بر همه مردم لازم است که به طور واجب کفایی نجاست را برطرف کنند یعنی اگر یک یا چند نفر اقدام به تطهیر کنند از دیگران ساقط می شود و گرنه همه گهنکارند.

وی افزود: ممکن است فردی مسافر باشد یا به تنهایی نمی‌تواند تطهیر کند باید به دیگران اطلاع دهد، اگر جایی از مسجد نجس شود که بدون کندن و خراب کردن ممکن نیست، باید آنجا را بکنند و دوباره به حالت اول برگرداند. بهتر است کسی که نجس کرده، تعمیر آن را بر عهده گیرد و اگر مخارجی داشته باشد، بنابر احتیاط واجب ضامن است.

حجت الاسلام ابراهیمی اضافه کرد: نکته آخر اینکه اکثر مراجع می‌فرمایند: اگر مسجد خراب شود، نمی‌تواند زمینه را بفروشند حتی فروختن درب و پنجره‌های چیزهای دیگر مسجد حرام است و اگر مسجد خراب شود باید آنها را صرف تعمیر همان مسجد کنند و هرگاه به درد آنها مسجد نخورد باید در مساجد دیگر صرف شود و اگر به درد مساجد دیگر نیز نخورد، باید آن را بفروشم و پولش را اگر ممکن است صرف تعمیر همان مسجد و گرنه صرف تعمیر مسجد دیگر نمایند.

پایان خبر