حجت الاسلام ابراهیمی: بهترین راه در راستای قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری، تجمیع چاه های غیر مجاز کشاورزی تحت نظارت اداره منابع آب است.

به گزارش نخل بیدار به نقل از  روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند با اشاره به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، گفت: ۳۱ شهریور سال ۵۹ روزی است که رژیم بعثی عراق در برابر دوربین‌های تلویزیونی عراق قرار گرفت و با پاره کردن قرارداد الجزایر(١٩٧۵) به خاک ایران حمله کرد.

وی افزود: این جنگ نابرابر در شرایطی به ایران تحمیل شد که ایران از جانب استکبار جهانی به ویژه آمریکا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل کشور نیز جناح های وابسته به غرب و شرق با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری های نظامی در تضعیف نظام بودند.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: آمریکا و غرب برای اینکه ما را به سازش بکشانند حمایت‌های خود را در تمامی زمینه های سیاسی، نظامی و اقتصادی به صدام حسین ملعون به اجرا گذاشت. از سوی دیگر ابرقدرت دوم جهان یعنی شوروی نیز از هیچ کمکی به صدام حسین دریغ نکرد و در نتیجه هر چه سلاح قدیم و جدید داشتند در اختیار صدام قرار دادند و حمایت‌های مالی زیادی نیز از سوی کشورهای عرب منطقه به صدام شد.

وی ادامه داد: صدام حسین بر اساس محاسبات خود که از وضعیت داخلی و خارجی ایران با خبر بود، فکر می‌کرد که می‌تواند در ظرف یک هفته تهران را فتح نماید و ارتش او در روزهای اول تجاوز بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه‌های اهواز و خرمشهر پیش آمد. اینجا بود که امام خمینی با ندای ملکوتی خود دلهای شیفتگان انقلاب را متوجه دفاع از کیان جمهوری اسلامی نمود و مردم عزیز ما فوج فوج، بدون امکانات نظامی و آموزش های نظامی روانه جبهه ها شدند و با همان سلاح های شخصی خود به مقاومت پرداختند.

خطیب نماز جمعه فراشبند، گفت: علیرغم کارشکنی‌های رئیس جمهور وقت، یعنی بنی صدر خائن، دفاع مقدس مردم مسلمان و انقلابی ایران شکل گرفت و مردان و جوانان شهادت طلب ما، با تشکیل بسیج مردمی و با نظارت سپاه، فرماندهی آنان را برعهده گرفتند و گردان های رزمی شکل گرفت و کاری کردند کارستان.

وی یکی از جلوه های بسیار زیبای این جنگ را معنویت رزمندگان اسلام دانست و گفت: معنویتی که در هیچ جنگی از جنگ های دنیا نظیر ندارد. حالت تضرع، استغاثه و راز و نیاز عارفانه رزمندگان اسلام همراه با توسل به اهل بیت رسول الله، بزرگترین امتیاز و عامل پیروزی ما در جبهه های جنگ بود.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: این همان عامل قدرتمند و روحیه بخش رزمندگان اسلام بود که دشمن را به وحشت انداخته بود و دشمنان سراپا مسلح ما را مجبور به شکست و عقب نشینی کرد.

وی افزود: سردار شهید اسلام مهدی زین الدین درباره این مقاومت متکی به دعا و توسط می‌گوید: تنها کسانی در صحنه نبرد راست‌قامت اند که به خداوند اتکال نمایند و با توکل به او پیش بتازند. نه در سختی‌ها و نه در پیروزی ها، در هیچ کجا از یاد او غافل نشوند و محکم و مقاوم چون کوه بایستند و دشمن را از پای درآورند و این صفت مخصوص رزمندگان اسلام است.

امام جمه فراشبند، یکی از ارزش هایی که رزمندگان اسلام به آن متصف بودند، را بی اعتنایی به دنیا و ظاهر فریبنده آن دانست و افزود: آنها به همه خواسته های دنیایی و لذت‌های دل فریب دنیا پشت پا زدند و حضور در جبهه جنگ و دفاع از میهن و نظام اسلامی را برتر دیدند و این چیزی است که امروز در میان مسئولان و مردم به شدت به آن نیازمندیم.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به اینکه در شهرستان فراشبند بیش از یک هزار چاه کشاورزی وجود دارد که فاقد هرگونه مجوز است، گفت: این چاهها در دهه ۶۰ و ۷۰ هر کشاورزی یک چاهی را حفر کرد و نخلستانی به وجود آورد و از قِبَل آن درآمد خانواده را تامین کردند، الان چند سالی است که دولت تصمیم گرفته است که چاه های غیرمجاز را پر نماید و یا آن را تجمیع کند و این امر به خاطر خالی شدن سفره‌های زیرزمینی آب است که اگر جلوی آن گرفته نشود، تا چند سال آینده دیگر هیچ کشاورزی نمی‌تواند محصولی را برداشت نماید.

وی خطاب به اداره منابع آب و مسئولان شهرستان، گفت: بهترین راه تجمیع چاه هاست که این امر باید تحت نظارت اداره منابع آب صورت گیرد، اینکه اداره منابع آب به خود مردم پاسکاری کند کار درستی نیست، چون بعضی ها زیر بار نمی روند و یا دوست ندارند که با یکدیگر تجمیع کنند. یا برای همه پر کنید و یا به اجبار تجمیع نمایید.

حجت الاسلام ابراهیمی اضافه کرد: اینکه بعضی‌ها به راحتی دارند کار خودشان را می‌کنند و برای بعضی ها سخت گیری شدید انجام می دهید دور از انصاف است. این کارها بوی تبعیض می دهد.

وی تصریح کرد: نکته دیگر اینکه تلاش کنید برای آنها با توجه به شغل شان کار جدید معرفی کنید، قبل از پر کردن چاه به آنها پیشنهاد کار جدید بدهید، این که از طریق دادگاه و نیروی انتظامی وارد شوید و چاه آنها را پُر کنید برای شما کار آسانی است، اما باید در این وضعیت گرانی و تورم و رکود به فکر معیشت مردم باشید.

خطیب نماز جمعه فراشبند ابراز امیدواری کرد که با آمدن فرماندار جدید و نصب مدیران جهادی و دلسوز، بخشی از این مشکلات و دیگر مشکلات مردم حل شود و با تلاش جهادی خود روح امید و سازندگی به مردم برگردد.

امام جمعه فراشبند با اشاره به اینکه دولت امید و اعتدال نه خیرش به مردم رسید و نه ترازوی عدالت و اعتدال به مردم رسید، گفت: امیدوارم خداوند مسببین این وضعیت نابسامان اقتصادی را هم در این دنیا محاکمه کند و هم در آخرت رسوایشان نماید و آنهایی که ۸ سال لال بودند و الان لب به انتقاد، کنایه و پیشنهاد و لُنده زدن می‌کنند از اهل انصاف قرار دهد.

خطیب نماز جمعه فراشبند در خطبه های اول نماز جمعه، یکی از آسیب هایی که امروز در بعضی از خانواده ها نسبت به گذشته بیشتر شده را طلاق عنوان کرد و گفت: واژه طلاق اگر چه به معنی رهایی و آزادی است، منتها در منظر اسلام و خانواده های مسلمان، بسیار مذموم و ناپسند است. چون طلاق پایه‌های استحکام خانواده را متزلزل می کند به فرزندان آسیب‌های روحی و روانی وارد می‌کند. تعداد زنان بی‌سرپرست روزبه‌روز بیشتر می‌شود و در نتیجه جامعه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی افزایش پیدا می‌کند و حتی به فرهنگ دینی و ملی ما آسیب های فراوان وارد می نماید.

وی افزود: قرآن در آیه ۲۰۷ سوره بقره می فرماید: و اگر مردان تصمیم به طلاق بگیرند آن هم با شرایطش مانعی ندارد اما بدانند که خداوند شنوا و داناست. این آیه کوتاه، در عین اینکه طلاق را جایز می‌داند ولی در مفهوم آنها هشدار و تهدیدی نیز وجود دارد، یعنی اگر مردان تصمیم به طلاق گرفتند، دیگر وعده مغفرت و رحمت در کار نیست، برخلاف وقتی که به زندگی برمی گشتند.

حجت الاسلام ابراهیمی اضافه کرد: به عبارت دیگر خداوند می داند که آیا هواپرستی، شوهر را وادار به طلاق کرده و از قانون طلاق سوء استفاده کرده است یا مسائلی واقعی و عینی موجب جدایی شده است. یعنی خداوند متعال نیت هر مرد و زن را می‌داند، اگر نیتشان خیر باشد، می‌داند و اگر بد باشد هم می‌داند. الاعمال بالنیات.

وی افزود: اسلام طلاق را با همه تلخی خود می پذیرد ولی معلق گذاشتن همسر و اذیت کردن او را نمی پذیرد. چرا قرآن می فرماید ان الله سمیع العلیم یعنی خداوند شنوا و داناست. یعنی ای آقایی که می خواهی همسرت را طلاق دهی، بترس از روزی که خداوند نیت شوم تو را برملا می‌کند. اگر این طلاق از روی هوا و هوس بوده، از روی عشق بازی بوده و زن هیچگونه مشکلی در زندگی با مرد نداشته، خداوند این را می‌داند و در قیامت باید جوابگو باشد. چون زندگی یک زن را تباه کرده، اگر فرزند داشته باشد زندگی فرزندان را تباه نموده است.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: در اسلام طلاق مورد تنفر است و در روایات بدترین حلال نامگذاری شده است ولی گاهی توافق نکردن تا جایی است که امکان زندگی برای دو طرف نیست، توافق در جایی است که امکان زندگی باشد، به نظام خانواده ضرر نزند، اما اگر واقعاً وضعیت خانواده را دچار استرس و ناآرامی کند، آرامش را از خانواده سلب نماید و حضور هر یک از مرد و زن در خانواده، خانواده را تبدیل به جهنم کند، بهترین راه حل «طلاق» است.

وی افزود: همانگونه که خداوند به مردان می‌فرماید: ما نیت خوب و بد شما را می‌دانیم، قطعاً نیات زنان را هم می‌داند زنان هم نباید کاری کنند که رفتارشان باعث طلاق شود. چون همانگونه که ممکن است مردان از روی هوا و هوس زن خود را طلاق دهند تا همسری بهتر از او، یا زیباتر از او یا پولدار تر از او بگیرد، بعضی از زنان نیز ممکن است که از مرد خود طلاق بگیرد تا از مردی بهتر از مرد خود یا زیباتر از مرد خود و یا پولدار تر از همسر خود بگیرد. پس همه باید از خدا بترسند که هیچ چیزی بهتر از تقوای الهی نیست.

پایان خبر