حجت الاسلام ابراهیمی: به استناد قوانین بین المللی، دریانوردی شناورهای نظامی هر کشور، خاک آن کشور محسوب می شود، حضور این شناورها در هر نقطه ای از جهان همانند جزیره ای متحرک، نمایانگر اراده کشورهاست.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت‌الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته، رحلت حضرت آیت الله علامه ذوالفنون، عابد و زاهد و عارف و ولایت‌مدار، فقیه نامدار «حسن حسن زاده آملی» را به محضر ولی الله الاعظم حجت بن الحسن العسکری امام زمان (عج) و رهبر عظیم الشان انقلاب حضرت امام خامنه ای، حوزه های علمیه و دانشگاهی و مردم شریف ایران و بیت مکرمه آن مرحوم تسلیت گفت و برای آن عزیز سفر کرده و طلب رحمت و مغفرت کرد.

امام جمعه فراشبند به جمله ای از ایشان پرداخت و گفت: از ایشان سوال کردند که می خواهم بدانم در باطن به چه صورت هستم. ایشان در جواب فرمودند: هر انسانی می تواند باطن برزخی خویش را در همین دنیا تشخیص دهد. اگر آدمی می خورد و می خوابد و شهوت بکار می برد بهیمه است یعنی مانند حیوانات است و اگر علاوه بر این سه امر ضرر و آسیب و آزار به خلق خدا دارد سبُع است یعنی حیوان درنده است. اگر می خورد و می خوابد و شهوت به کار می‌برد و حیله و مکر و تزویر و خلاف و دروغ و از این گونه امور با بندگان خدا دارد شیطان است. اگر میخورد و میخوابد و شهوت به کار می برد ولی صفات سبعی و شیطانی ندارد یعنی مردم و خلق از او آسوده هستند مَلَک است و اگر علاوه بر مقام مَلَکی به سوی معارف و ادراک حقایق عوالم وجود سیر می کند و در آن ها سیر و سلوک الی الله و فی الله گرایش دارد انسان است. یعنی مقام انسانیت بالاتر از مقام مَلَک و فرشته است. پس هر کس می‌تواند نفس خود را محاسبه کند که جزء کدام گروه است.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه، از طرف خود و نمازگزاران جمعه فراشبند به فرمانده عزیز نیروی دریایی و فرمانده ناوگروه ۷۵ و همه همکاران گرامی و جهادی ایشان که قدرت نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های اقیانوس اطلس شمالی و حیاط خلوت آمریکا، انگلیس و فرانسه را به نمایش گذاشتند و پرچم سه رنگ انقلاب را به اهتزاز درآوردند خدا قوت و تبریک گفت.

وی ضمن خدا قوت به نیروی دریایی، فرمانده دلاور ناوگروه ۷۵، افسران رشید و نیروهای مستقر در این ناوگروه، خطاب به آنها گفت: در میان تمام کشورهای جهان تنها سه کشور آمریکا، چین و ایران عزیز ما دارای ناو بندر هستند.

امام جمعه فراشبند اظهار داشت: ناو بندر یعنی پایگاه دریایی متحرک و چند منظوره ای که طیف گسترده‌ای از نیازهای عملیاتی و اطلاعاتی در حوزه الکترونیک، پهپادی، موشکی و بالگردی که با قابلیت ماندگاری طولانی مدت در دریاها و اقیانوس ها می تواند انواع ناوها و شناورها را پشتیبانی کند.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: به استناد قوانین بین المللی، دریانوردی شناورهای نظامی هر کشور، خاک آن کشور محسوب می شود، حضور این شناورها در هر نقطه ای از جهان همانند جزیره ای متحرک، نمایانگر اراده کشورهاست.

وی چهار ماه دریانوردی از زمان حرکت تا زمان پیش بینی شده برای بازگشت به آبهای سرزمین جمهوری اسلامی ایران با پیمایش ۴۴۰۰۰ کیلومتر راه دریایی و استعداد پرسنلی ۳۱۷ نفر با عبور از ۵ تنگه راهبردی جهان تا رسیدن به شهر «سن پترز بورگ» روسیه جهت شرکت در رژه دریایی روسیه به مناسبت سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس آن نیرو را نشانه قدرت و اقتدار نیروی دریایی دانست و افزود: بنده به ملت عزیز عرض می کنم آیا این قدرت نیست، آیا این قدرت منبعث از قدرت اسلام و قدرت ولایت فقیه نیست، آیا این قدرت الهام بخش و تحرک آفرین برای دیگر ملت ها نیست.

خطیب نماز جمعه فراشبند، افزود: اما شما خباثت آمریکایی‌ها را ببینید که در یک اقدام غیر بشری و غیر اخلاقی، کشورهای آفریقایی در مسیر مأموریت ناوگروه ایران را مجبور می‌کند که هیچ گونه خدمات پشتیبانی، پهلوگیری و مواد غذایی را ارائه ندهند تا بلکه ایرانی‌ها با یک سری سختی‌ها و کمبودهای شدید مواجه شوند و از وسط راه برگردند.

وی افزود: خدا را شاکریم که خدای متعال با عزت تمام فرزندانمان، صحیح سالم با موفقیت با موفقیت و پیروزی به مملکت برگرداند و خار چشمی شدند برای آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها و برای سایر کشورها که از این به بعد بدانند ایران جز سومین قدرت دریایی محسوب می شود.

امام جمعه فراشبند در ادامه فرا رسیدن سالگرد رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام و امام علی بن موسی الرضا علیه السلام را تسلیت گفت.

حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه اول نماز جمعه در خصوص آسیب های خانواده به آیه ۴٩ سوره احزاب اشاره کرد که می فرماید: یا یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نَکَحْتُمُ الْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ طَلَّقْتُمُوهُنَّ مِنْ قَبْلِ أَنْ تَمَسُّوهُنَّ فَمَا لَکُمْ عَلَیْهِنَّ مِنْ عِدَّهٍ تَعْتَدُّونَهَا ۖ فَمَتِّعُوهُنَّ وَسَرِّحُوهُنَّ سَرَاحًا جَمِیلًا؛ ای کسانی که ایمان آورده اید، هرگاه زنان با ایمان را به همسری گرفتید، سپس قبل از آنکه با آنان هم خوابگی داشته باشید، طلاقشان داد، عده‌ای برای شما به عهده آنها نیست تا بخواهید حسابش را نگه دارید. پس آنها را با هدیه مناسبی بهره مند سازید و به طرز شایسته‌ای رهایشان کنید.

وی افزود: عده، مدت زمانی است که هر زن پس از طلاق باید صبر کند و ازدواج ننماید. زنان یا عده دارند یا ندارند. زنی که با او مجامعت نشده باشد عده ندارد، زن یائسه هم عده ندارد. یائسه کسی است که ۵۰ سال از عمر او گذشته و دیگر عادت زنانه نمی بیند. زن باردار هم بعد از اینکه فرزند خود را به دنیا آورد عده او تمام می‌شود. یعنی اینها نمی خواهند بعد از سه عادت زنانه یا بعد از سه ماه ازدواج بعدی را انجام دهند. اینها بلافاصله می توانند ازدواج کنند.

امام جمعه فراشبند افزود: ازدواج موقت هم عده دارد، اما عده ازدواج موقت کمتر از ازدواج دائم است. عده ازدواج موقت در صورتی که زن دارای عادات ماهانه باشد به مقدار دو حیض است و اگر عادت نمی بیند ۴۵ روز است. ابتدای شروع عده طلاق از موقعی است که صیغه طلاق خوانده می شود. خواه زن بداند یا نداند. اما زنی که همسرش از دنیا رفته باید چهارماه و ده روز عده نگه دارد، خواه ازدواج دائم باشد یا موقت، شوهرش با او مجامعت کرده باشد یا نه، حتی زن یائسه نیز باید عده وفات نگه دارد و اگر باردار است باید تا هنگام وضع حمل، عده نگه دارد. نکته ای که زنان در حال عده وفات باید انجام بدهند باید از پوشیدن لباسهای زینتی و کشیدن سرمه در چشم و کارهای دیگری که زینت حساب می‌شود، خودداری کنند. این به خاطر آن است که زن باید حرمت شوهر و احترام او را نگه دارد.

وی تصریح کرد: در پایان آیه شریفه اشاره گردید که جدایی و طلاق باید با رفتار خوش و نیکو باشد، نه با تندی و خشونت و نه با ضرب و شتم. بلکه باید ضربه‌های روحی که بر زن وارد شده جبران شود.

حجت الاسلام ابراهیمی با ابراز تاسف از اینکه بعضی از مردان بی انصاف سعی می‌کنند به هر شکلی و به هر وسیله حتی به هر نسبت بی روایی، زن را مجبور به گرفتن طلاق کند تا مهریه شان را ببخشند، گفت: این گناه بزرگی است که اگر در دنیا جبران نکند، قیامت باید جواب بدهد. امام باقر علیه السلام فرمودند: این گونه زنان با وحشت و غصه بزرگ و شماتت دیگران به خانه بر می گردند و لذا باید به مقداری که توان دارید با هدیه دل آنان را آرام کنید.

وی افزود: هدیه مناسب که در این آیه مطرح شده غیر از مهریه است. اسلام می‌خواهد ادب و وجدان را در انسان‌ها زنده کند. می‌خواهد ارزش زن را حفظ کند. اسلام می فرماید: حتی اگر مهریه زنان را معین نکرده اید و او را طلاق می دهید باید به او مهریه مهرالمثل بپردازید یعنی معادل مهریه زنان همسان او را بپردازید.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: شما این همه احترام را در آیین اسلام می بینید و الّا در غرب از این چیزها خبری نیست.

پایان خبر