حجت الاسلام ابراهیمی: با حفر چاه در منزل و هدایت آب بام خانه و حیاط به سمت آن، سالانه میلیاردها متر مکعب آب وارد زمین می‌شود و این کمک بسیار بزرگی برای تقویت آبهای زیرزمینی است.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فراشبند در ادامه مباحث هفته های قبل در خصوص آسیب شناسی خانواده، به محلل اشاره کرد و گفت: خداوند در آیه ۲۳۰ سوره بقره می فرماید: فَإِنْ طَلَّقَهَا فَلَا تَحِلُّ لَهُ مِنْ بَعْدُ حَتَّىٰ تَنْکِحَ زَوْجًا غَیْرَهُ ۗ فَإِنْ طَلَّقَهَا فَلَا جُنَاحَ عَلَیْهِمَا أَنْ یَتَرَاجَعَا إِنْ ظَنَّا أَنْ یُقِیمَا حُدُودَ اللَّهِ ۗ وَتِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ یُبَیِّنُهَا لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ؛ پس اگر بعد از دو طلاق و دو رجوع بار سوم او را طلاق دهد، دیگر آن زن بر او حلال نخواهد بود، مگر آنکه به نگاه مرد دیگری در آید و با آمیزش کند، در صورتی که همسر دوم او را طلاق دهد مانعی ندارد که بازگشت کنند و زن با همسر اول مجددا ازدواج کند، البته در صورتی که بدانند که حدود الهی را رعایت خواهند کرد و اینها حدود الهی است که برای افرادی که آگاهند خداوند آنها را بیان می‌کند.

وی افزود: طلاق رجعی طلاقی است که مرد قبل از تمام شدن ایام عده، دوبار رجوع می‌کند و احتیاج به عقد مجدد نیست. بعد از دوبار طلاق رجعی اگر طلاق صورت بگیرد موجب جدایی زن و مرد و حرام شدن آنها بر یکدیگر خواهد شد و در صورتی می‌توانند با هم ازدواج کنند که زن با مرد دیگری ازدواج دائم و آمیزش کند و از شوهر دوم جدا شده سپس با شوهر اول ازدواج نماید.

امام جمعه فراشبند افزود: شخصی از حضرت رضا علیه السلام سوال می کند که چرا پس از طلاق سوم، زن و مرد دوباره نمی تواند با هم ازدواج کنند تا اینکه زن با شوهر دوم ازدواج کند و آمیزش نماید و سپس طلاق بگیرد. امام علیه السلام فرمودند: به علت اینکه مردم طلاق را سبک نشمارند و به زنان ضرر نزنند.

حجت الاسلام ابراهیمی ادامه داد: از روایاتی که از پیشوایان بزرگ اسلام رسیده، استفاده می شود که اولاً ازدواج با شخص دوم باید دائمی باشد و دوم اینکه به دنبال اجرای عقد، عمل زناشویی نیز انجام گیرد، به این شوهر دوم می گویند محلل، یعنی حلال کننده، اما فلسفه این حکم این است که محلل یعنی همان شوهر دوم، عامل بازدارنده در برابر طلاق است. یعنی شارع مقدس می خواهد با این حکم، جلوی طلاق های پی در پی را بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: از آنجا که از هم پاشیدن خانواده ها زیان های جبران ناپذیری برای فرد و اجتماع دارد، اسلام با استفاده از عوامل مختلفی می خواهد جلوی طلاق را بگیرد و احکامی را تشریح نموده که با توجه به آنها، طلاق به حداقل می رسد و بحث محلل و ازدواج با شوهر دوم یکی از آن عوامل است، مخصوصا وقتی که شوهر اول بداند که همسرش را اگر برای بار سوم طلاق داد، دیگر نمی‌تواند به او مراجعه کند مگر اینکه با مرد دیگری ازدواج دائم نماید و با او همبستر شود که ممکن است رگ غیرتش گل کند و به خودش اجازه ندهد برای بار سوم زنش را طلاق دهد و ممکن است که عیب کار از خود مرد باشد نه از همسرش و همسرش را زنی شایسته و نیکو بداند و لذا وجدانش اجازه ندهد که هر از چندی در آغوش مرد دیگری ببیند و انگهی از کجا معلوم که مرد دوم همسرش را طلاق دهد، چون طلاق از طرف مرد دوم نباید صوری باشد چون طلاق صوری باطل است.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: این که در حدیث می خوانیم که پیامبر اکرم محلل را لعنت کرده، منظور محللی است که ازدواج دائم زن را به صورت صوری انجام داده، یعنی ازدواج ساختگی بنابراین یکی از فلاسفه محلل این است که مانعی است بر سر راه مردان هوسباز و فریبکار، تا زن را بازیچه هوا و هوس خود قرار ندهند و به طور نامحدود از قانون طلاق و رجوع استفاده ننماید.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: در تمام احکام الهی از جمله احکام روابط زن و شوهر، اسرار و مصلحت هایی وجود دارد که برای انسان های دانا و آگاه روشن می شود، اما مردم عادی، روح و عمق آن را نمیفهمند و لذا آیه می فرماید: یُبَیِّنُهَا لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ.

حجت‌الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: همه مسلمانان عالم باید بدانند که حدود الهی فقط نماز و زکات و حج نیست، بلکه وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر نیز از جمله حدود الهی است که مراعات آن واجب است.

خطیب نماز جمعه فراشبند در خطبه دوم نماز جمعه با گرامیداشت هشتم آبان سالروز شهادت دانش‌آموز بسیجی، شهید حسین فهمیده و روز بسیج دانش آموزی، گفت: امام خمینی(ره)، در مورد این شهید فرمودند: رهبرما آن طفل ۱۲ ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزش آن از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم کرد و خود نیز شربت شهادت نوشید.

وی افزود: شهید فهمیده نوجوانی شجاع، فعال و خوش برخورد بود و به مطالعه علاقه زیادی داشت. او با وجود آنکه به سن تکلیف نرسیده بود، اهل نماز بود و برای والدین خود احترام خاصی قائل بود.

امام جمعه فراشبند ادامه داد: شهید فهمیده، ۱۲ ساله بود که در حوادث کردستان نیز شرکت نمود، او عاشق امام بود. با شروع جنگ تحمیلی خود را به سختی به خرمشهر رساند و به فرماندهان خود ثابت کرد که لیاقت سربازی و شهامت حضور در جبهه را دارد، شهید به اتفاق دوستش شهید محمدرضا شمس در یک سنگر قرار داشتند که در هجوم عراقی‌ها محمدرضا زخمی می‌شود و حسین با سختی زیاد او را به پشت خط می رساند و به جایگاه قبلی خود برمی‌گردد و مشاهده می‌کند که پنج تانک عراقی به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده و در صدد محاصره و قتل عام آنانند.

وی افزود: حسین(ع) در حالیکه تعدادی نارنجک به کمر خود بسته بود به طرف تانک‌ها حرکت می‌کند، تیری به پای او می‌خورد اما در اراده پولادین او خللی وارد نمی‌کند و در همان حال خود را به تانک پیش رو میرساند و با استفاده از نارنجک آن را منفجر می کند. دشمن تصور می کند که حمله ای صورت گرفته و با سرعت تانکها را رها کرده و فرار می کنند، در نتیجه حلقه محاصره شکسته می‌شود و رزمندگان اسلام پیروز می شوند. درود خدا بر شهید فهمیده و همه شهدای دانش آموزی، سلام خدا بر شهیدان باد.

خطیب نمازجمعه فراشبند تصریح کرد: امروز نیز ما احتیاج به دانش‌آموزانی همچون شهیدفهمیده داریم که این وظیفه بر عهده معلمان و مربیان است که دانش‌آموزانی را تربیت کنند همچون شهید فهمیده تا تجلی بخش ارزش‌های انقلابی باشند.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه، گفت: طبق برآوردی که اداره محترم جهاد کشاورزی کرده است سالانه ۲۸ هزار تن تولید قصب در شهرستان داریم، از این مقدار ۲۰ هزار تن قصب درجه یک است که احتیاج به کارتن دارد، ما حساب کردیم ۲۰,۰۰۰تن ضربدر ١٠٠٠ کیلو میشود ۲۰ میلیون کیلو، تقسیم بر کارتن پنج کیلویی، مساوی است با ۴ میلیون کارتن پنج کیلویی، الان قیمت یک کارتن پنج کیلویی ۱۳۰۰٠ تومان است، ضربدر ۴ میلیون کارتن میشود ۵۲ میلیارد تومان هزینه، یعنی سالانه بیش از ۵۰ میلیارد تومان کارتن باید بخریم.

وی با اشاره به جنس کارتن که از بقایای گیاهان یا همان سلولز به اضافه چسب است، گفت: کشاورزان ما خیلی راحت می توانند در خود شهرستان، کارتن تولید کنند. با محاسبه ای که شده است نه تنها می‌توانیم کارتن‌ مورد مصرفی خودمان را تولید کنیم که می‌توانیم به بازار هم عرضه کنیم.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: همه ضایعات نخل ها و دیگر درختان و حتی کاه و کلش جو و گندم و ساقه‌های گیاهان و کاغذ باطله جزء مواد اولیه تولید کاغذ و کارتن می باشد و لذا اگر سرمایه‌داری نمی تواند به تنهایی کارخانه کارتن سازی را تاسیس کند با یکدیگر شریک شوید، چون ساخت یک کارخانه در حدود ۴ الی ۵ میلیارد تومان هزینه دارد که بخشی از آن هم می توانید از طریق تسهیلات دولتی استفاده کنید.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: به نظر می‌رسد این کار برای شما کشاورزان عزیز و نخل داران محترم یک ضرورت است، چون همه مواد اولیه آن جز چسب را می توانیم به صورت بسیار ارزان در خود شهرستان تهیه نماییم. یک مقدار توکل می‌خواهد و تلاش، با این کار هم برای همیشه، تولید سرمایه کرده‌اید و هم ایجاد اشتغال نموده اید و هم از آتش زدن این همه نعمت الهی مفید و موثر خود داری کرده‌اید.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه، گفت: یک پیشنهاد هم به شورای محترم شهر و شهردار شهر دارم و آن این است که الان وضعیت آب های زیرزمینی کشور حال خوبی ندارد و شهرستان ما هم که در یک وضعیت بدی دست و پنجه نرم می کند، ما باید به طرف گوناگون آب های سطحی را به زمین تزریق کنیم.

وی افزود: غیر از آبخیزداری ها و گوراب ها و سدها و بندها پیشنهاد من این است که از این به بعد، هر کس میخواهد خانه ای درست کنند در حیاط خانه خود چاهی ۵ الی ۶ متری حفر کند و همه آب‌های بام خانه و حیاط را به سمت چاه هدایت کند، این کار اگر به صورت مصوبه قانونی در سراسر کشور اجرایی شود، سالانه میلیاردها مترمکعب آب وارد زمین می‌شود و کمک بسیار بزرگی برای تقویت آبهای زیرزمینی است. ضمن این که در شهرها مخصوصاً شهرهای بزرگ آبگرفتگی جداول و پلها نخواهیم داشت.

پایان خبر