حجت الاسلام ابراهیمی: نزدیک به ۲۲ ماه هست مجلس انقلابی شده و چند ماهی است که دولت انقلابی نیز بر سر کار آمده، اما در کشور اتفاق خاصی نیفتاده است. متاسفانه هنوز بیش از ۹۶ درصد کشور در دست همان دولت غرب گراست.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فراشبند با تبریک ۸ ربیع الثانی ولادت امام یازدهم امام حسن عسکری و همچنین تسلیت دهم ربیع الثانی وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، گفت: از خدمات امام حسن عسکری به شیعیان جدش امام علی بن ابیطالب توجه خاص امام به نیازهای شیعیان در زمان خود و زمان غیبت می باشد.

وی افزود: گروه شیعه به عنوان یک حزب فعال سیاسی مهمترین محوری بود که فکر و اهتمام اهل بیت را به خود مشغول می داشت و ائمه شیعه این همه به فکر شیعیان خود بوده اند، چون شیعیان تنها وسیله‌ای برای تحقق اهداف رسالت کبرای الهی در عالم است. این گروه تنها طبقه ای از جامعه هستند که فرهنگ اهل بیت و رسالت آنان را درک کرده و طبق دستورات و راهنمایی آنان زندگی کرده و عمل می‌کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: امام که می‌دانست خلفای جور و دشمنان پسرش حضرت مهدی و دشمنان شیعه اولاً به دنبال یافتن فرزندش و به شهادت رساندن او هستند و ثانیاً برای کشتن شیعیان نیز از هیچ کوششی فروگذار نیستند دست به ابتکاراتی زدند که باعث شکست دشمنان و تقویت گروه شیعی شد. امام علیه السلام در زمینه صیانت از فرزندش در برابر شر دشمنان از مدیریت پنهان کاری استفاده کرد و ولادت امام را حتی از نزدیک‌ترین نزدیکان خود مخفی داشت.

وی افزود: دوم این که با اعتماد به خواص شیعه، فرزندش را به آنان معرفی کرد تا همه بدانند که مهدی منتظر و بقیه الله اعظم اوست و بعدها کسی منکر تولد او نشود. سوم این که امام برای اینکه امامت و علمیت فرزندش را ثابت کند، رفع مهمات و سوالات و شرعیات شیعه را به او ارجاع می داد. گام چهارم اینکه امام حسن عسکری برای آسان کردن ارتباط مردم با فرزندش در طول غیبت صغرا وکیلانی را مورد توثیق شیعه قرارداد تا حلقه اتصال مردم با امامشان بدون خطر انجام بگیرد و پنجم اینکه امام مانند اجداد طاهرینش دست به اقدام روایات و سخنانی زد که شیعیان در روبرو شدن با اوضاع جدید در هنگامه غیبت کبرا دچار تحیر و سرگردانی نشوند و دستور به نکاتی مانند صبر، انتظار فرج، پایداری بر ایمان و دعا برای امام و تعجیل در فرج آن حضرت به شیعیان توصیه نمود.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش‌ دیگری از خطبه‌های نماز جمعه با گرامیداشت ۲۴ آبان روز کتاب و کتابخوانی، گفت: کتاب مجموعه‌ای از صفحات نوشته شده، مصور، چاپ شده، ساخته شده از جوهر، کاغذ، پوست حیوانات یا مواد دیگر است که با چسب یا نخ به دیگر محکم و متصل می شوند.

وی افزود: پنج هزار سال از تاریخ شروع کتاب می‌گذرد حدود ۴۵۰۰ سال پیش اهالی بین النهرین از لوح های گلی برای ثبت مسائل حکومتی یا مالی استفاده می‌ کردند. حدود هزار و چهارصد و چهل سال پیش بود که گوتنبرگ آلمانی ماشین چاپ را اختراع کرد، ۲۲ سال پیش کتاب الکترونیک شکل گرفت.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: کتاب بعد از انبیا و اولیا الهی بزرگترین راهنما و هادی بشر است. البته بستگی دارد که چه کسی کتاب نوشته است. زیرا بعضی از کتاب‌ها ضاله و گمراه کننده هستند. بهترین کتاب، کتابی است که مولفش جزء بهترین‌ها باشد.

وی افزود: جایگاه کتاب آنقدر بالا است که خدای متعال به آن قسم یاد کرده است. یس والقران الحکیم،قرآن کامل ترین و جامع ترین کتاب آسمانی. خداوند به آن سوگند یاد می‌کند، زیرا هیچ کس نمی‌تواند مثل قرآن کتاب بیاورد و وقتی که اسم کتاب می‌آید بلافاصله نام قلم هم در ذهن انسان تداعی می‌کند، نون والقلم و ما یسطرون؛ سوگند به قلم و آنچه می نویسد.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه در دنیای مجازی امروز متاسفانه آنقدر که وقت انسانها صرف پیام های مجازی و بیهوده می شود صرف خواندن کتاب نمی‌شود، گفت: امروزه کتاب در سبد خانواده ها جایگاه مهمی ندارد. هدیه ها و جوایز به سمت پول و اسباب و لوازم خانگی رفته، ارزش یک کارت هدیه ۵۰ هزار تومانی را بیشتر از یک کتاب می‌دانند.

حجت الاسلام ابراهیمی، تاکید کرد: فاصله گرفتن از کتاب یعنی رفتن به سمت جاهلیت مدرن. با استفاده از فضای مجازی و پیام‌های خسته کننده و تکراری همه فکر می‌کنند که می‌دانند در حالی که نمی‌دانند. این کتاب است که یار مهربانی برای سعادت بشر است. این کتاب است که هم دانایی به انسان می آموزد و هم خوش بیان است. این کتاب است که موعظه کننده و پند دهنده است.

امام جمعه فراشبند به والدین عزیز توصیه کرد: خودتان را عادت دهید به کتابخوانی تا فرزندانتان نیز با تأسی به شما، اهل کتاب و کتابخوانی شوند. گاهی آنها را به کتاب فروشی و یا کتابخانه ببرید و از خودشان بخواهید که کتاب را انتخاب کنند.

وی تاکید کرد: آنقدر که برای شکم و کیف و کفش و لباس فرزندان خود هزینه می‌کنیم برای تعالی روح و دانش آنها نیز هزینه کنیم.

خطیب نماز جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه‌ های نماز جمعه، با اشاره به قدمت ١٠ ساله شهرک صنعتی، گفت: بیش از ۱۰ سال است که ما دارای شهرک صنعتی هستیم اما اقدامات قابل قبولی در این شهرک اتفاق نیفتاده است. جای تاسف است که بعد از ۱۰ سال سرمایه گذار در این شهرک هنوز فاقد آب و برق است. میلیاردها تومان بعضی‌ها هزینه کردند اما مشکل آب و برق دارند آیا مدت ۱۰ سال وقت کمی است؟

وی حیات هر کارگاهی را وابسته به آب و برق دانست و خطاب به مسئولان گفت: چه کار کردید در این ده سال، خواب بودید یا بیدار؟ کمی مقایسه کنید شهرک خودتان را با دیگر شهرستان‌ها، نکند پیشرفتی که در بعضی از شهرک‌های صنعتی همجوار می بینیم مسئولان دو دستی آب و برق و سایر امکانات آن ها تقدیم کرده‌اند، نه آقایان؛ مسئولان آنجا تلاش کرده اند، جهادی عمل کرده اند، اتوکشیده پشت میز نشستند و رفتند پیش این مسئول و آن مسئول، از حقوق سرمایه‌گذار دفاع کردند، از حقوق شهرک‌ها دفاع کردند.

امام جمعه فراشبند افزود: همین جا به مسئولان محترم تذکر می‌دهم که هرچه زودتر مشکل این شهرک مخصوصاً مشکل آب و برق آن را حل کنند و اگر توان حل کردن ندارند یا اراده‌ای برای این کار ندارند، بدانند در دنیا و آخرت باید پاسخگو باشند و باید جواب خدا و مردم را بدهند.

حجت الاسلام ابراهیمی تاکید کرد: دولت انقلابی، مدیر انقلابی و جهادی می‌‌خواهد نه مدیرانی خسته و بی اراده و یا منفعت طلب و لیبرال.

وی تصریح کرد: نزدیک به ۲۲ ماه هست مجلس انقلابی شده و چند ماهی است که دولت نیز انقلابی شده است اما در کشور اتفاق خاصی نیفتاده است. بیش از ۹۶ درصد کشور در دست همان دولت غرب گراست. چرا نمی جنبید، چرا اقدام عاجل نمی کنید. تا کی باید صبر کرد؟

حجت‌الاسلام ابراهیمی در خطبه اول نماز جمعه در ادامه مباحث مطرح شده در خطبه های هفته گذشته در مورد آسیب شناسی خانواده به آیه ۲۰ سوره نساء اشاره کرد که می فرماید: وَإِنْ أَرَدْتُمُ اسْتِبْدَالَ زَوْجٍ مَکَانَ زَوْجٍ وَآتَیْتُمْ إِحْدَاهُنَّ قِنْطَارًا فَلَا تَأْخُذُوا مِنْهُ شَیْئًا ۚ أَتَأْخُذُونَهُ بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِینًا و اگر خواستید همسری به جای همسر خود انتخاب کنید و مال فراوانی به عنوان مهریه به او پرداخت بودید از او چیزی پس نگیرید. آیا برای باز پس گیری مهر زنان، مرتکب بهتان و گناه آشکار می شوید.

وی افزود: در دوران جاهلیت بعضی‌ها همین که می‌خواستند همسر دیگری بگیرند به همسر اول تهمت می زدند تا او در فشار قرار گیرد و مهریه خود را ببخشد و شوهر او را طلاق دهد. زن نیز به خاطر حفظ آبرویش، مهریه را پس می داد و مرد به کمک این مهریه، همسر دیگری را انتخاب می‌کرد. آیه شریفه این روش را نهی کرده و این کار را حرام می‌داند. در واقع این آیه به خاطر حمایت از حقوق زنان نازل گردیده و به عموم مسلمانان دستور می‌دهد که به هنگام طلاق، حق ندارند چیزی از مهریه همسر خود کم بگذارند و یا اگر قبلاً پرداخته بودند پس بگیرند. چرا که این کار ظلم و گناهی آشکار است و متوسل شدن به یک وسیله ناجوانمردانه و غلط، گناه آشکار دیگری است.

حجت‌الاسلام ابراهیمی اظهار داشت: ازدواج مجدد از نظر اسلام مجاز است اما نه به قیمت تهمت زدن به زن اول و ظلم به او. اسلام حامی حقوق واقعی زنان است. همان طور که به مردان اجازه ظلم کردن به زنان نمیدهد به زن نیز اجازه ظلم کردن به مردان را نمی‌دهد. قرآن می فرماید حتی اگر مهریه به اندازه قنطار باشد یعنی مال کثیر و فراوان، مرد حق ندارد حتی اندکی از آن را پس بگیرد، مگر اینکه خود زن با رضایت به او ببخشد.

 

وی افزود: قرآن می فرماید: بهتان زدن به زن در حد کفر است و بکفرهم و قولهم علی مریم بهتاناً عظیما(آیه ۱۵۶ سوره نسا) مردی که به عمد و به دروغ به همسر خود اتهام زنان می دهد تا بتواند مهریه را پس بگیرد یا زن را مجبور به نگرفتن مهریه کند، بداند که در ردیف کفرو کافران و قرار می گیرد و جایگاه کافران در فردای قیامت جهنم است. فلذا مرد باید مرد باشد، جوانمرد باشد و غیرت داشته باشد ایمان به خدا و قیامت داشته باشد، و هرگز همسر خود را که پاک است و پارسا متهم به زنا کاری نکند و حتی اگر دید که همسرش مرتکب زنا گردیده به زبان نیاورد و به شایستگی او را طلاق دهد. قرآن در سوره مبارکه نور آیه ۲۳ می فرماید: آنان که به زنان پاکدامن نسبت ناروا دهند عذاب عظیم دارند.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: آنچه که در این زمانه‌ی فضای مجازی می‌گذرد استفاده غیر شرعی و غیر اخلاقی از اینترنت و ماهواره هاست. بخشی از طلاق‌ها رهاورد دانش اینترنت است که زنان و مردان و جوانان ما معتاد به ورود به فضای بی در و پیکر آن شدند و مدام جستجو می کنند که ته این قضیه چه چه می شود. آخر این سریال به کجا ختم می شود. پایان این کلیپ به کجا منتهی می شود. وقتی متوجه می‌شوند که تا آخر آن فیلم و تصاویر مستهجن و غیر اخلاقی رفته‌اند. دختری که شوهر کرده یا پسری که زن گرفته نباید به خود اجازه بدهند به تنهایی یا با یکدیگر فیلم های غیر اخلاقی و غیر شرعی را ببینند. دیدن این فیلم‌ها یعنی آغاز مشاجره و استارت جدایی و فراق.

وی با اشاره به اینکه نفس انسان چموش و سرکش است و دوست دارد همه پرده ها و موانع را از سر راه بردارد و هر آنچه که طالب است برسد، گفت: هوای نفس انسان سیر پذیر نیست. باید جلوی آن را گرفت و الا انسان را نابود و خوار خواهد کرد.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: بخشی از طلاق‌ها رهاورد همین فضای مسموم و شوم اینترنت و ماهواره ها هستند اگر زن و مرد کنترل نکنند، شکاف‌ها عمیق‌تر و مشکلات زیاد تر خواهد شد.

پایان خبر