به مناسبت هفته دیابت، مادران دانش آموزان مدرسه استثنایی شوریده شیرازی فراشبند با انواع دیابت، نشانه ها، روش های تشخیص و درمان بیماری و راهکارهای پیشگیری از آن آشنا شدند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان، در این کلاس آموزشی با گرامیداشت هفه دیابت، گفت: دیابت به عنوان یک بیماری غیر واگیر در کشور با مصرف بی رویه انواع خوراکی های شیرین و به وی‍ژه با صنعتی شدن شهرها و شاغل شدن مرد و زن در خانواده، افزایش مراجعه مردم به رستوران ها و فست فودها در حال افزایش است.

«صادق عالیشوندی» با تاکید بر ضرورت آگاهی مردم از بیماری های غیر واگیر، افزود: خود مراقبتی، آموزش، آگاهی و دانش مردم از بیماری ها، بهترین راهکار برای پیشگیری و کاهش بیماری های غیر واگیر است.

او، اضافه کرد: اگر قندخون کنترل نشود، به‌ مرور زمان آسیب‌های مختلفی به‌ خصوص به عروق و اعصاب وارد می‌کند و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف ازجمله بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌ قلبی و مغزی، آسیب به کلیه‌ها و چشم‌ها، تخریب بافت پاها، بیماری آلزایمر و افسردگی را افزایش می‌دهد.

عالیشوندی با تاکید بر اینکه مصرف دارو به‌ تنهایی برای کنترل دیابت کافی نیست، افزود: فرد دیابتی باید ضمن رعایت برخی نکات، سبک زندگی خود را با رعایت رژیم غذایی، حفظ وزن در محدوده‌ طبیعی، فعالیت بدنی منظم، اندازه‌گیری سطح قند خون به‌طور مرتب، مصرف دارو یا انسولین و انجام چکاپ‌های منظم پزشکی تغییر دهد.

او یاد آور شد: در این برنامه آموزشی، آزمایش قند خون و چربی نیز از مادران گرفته شد.

پایان خبر