با توجه به شیوع ابتلا به پدیکلوز (شپش)، مدارس شهید بهشتی روستای «بلوط آباد»، شهید حیدری «چاه شولی» و مدرسه سلمان فارسی روستای «قنبر آباد»، از سوی بهورز خانه بهداشت روستای «بلوط آباد» بازدید و وضعیت دانش آموزان از لحاظ ابتلا به پدیکلوز( شپش) و عوامل موثر بر آن در دانش آموزان بررسی شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، رییس مرکز خدمات جامع سلامت ‌شهدای فراشبند با اعلام این خبر، گفت: در این بازدیدها، تمامی دانش آموزان این مدارس وضعیت دانش آموزان از لحاظ ابتلا به پدیکلوز( شپش) معاینه و وضعیت آنها از لحاظ ابتلا به این بیماری بررسی شد.

«مرضیه خاتونیان» افزود: در این بازدید، نکات لازم را در خصوص بیماری پدیکلوز، نحوه انتقال و راه های پیشگیری از آن و نحوه مصرف شامپو به دانش آموزان آموزش داده شد.

او، شپش را یک انگل و حشره خونخوار خارجی بدن انسان دانست که ممکن است افراد را در هر سن و جنسی و با هر سطح اجتماعی و اقتصادی، آلوده ‌سازد.

خاتوتیان، مدارس را یکی از مهمترین محل‌های بروز آن دانست و اضافه کرد: آلودگی به شپش علاوه بر ایجاد مشکلات جسمی برای دانش‌آموزان و خانواده آنها می‌تواند موجب ایجاد مسائل روانی و بیماری‌ها‌ی منتقله از طریق شپش شود.

رییس مرکز خدمات جامع سلامت فراشبند، با اشاره به عواملی که در شیوع پدیکلوزیس نقش دارند، گفت: آگاهی از علائم و نشانه های این بیماری در مدارس گامی مثبت در راستای کنترل بیماری محسوب می شود.

او، برگزاری کلاس های آموزشی از سوی بهورزان و کارشناسان برای دانش آموزان و مادران آنان را امری ضروری دانست و با تاکید بر اهمیت پیگیری موارد مبتلا، تاکید کرد: برای اطمینان از درمان و رفع کامل آلودگی، ضروری است معاینه مجدد از سوی مربی بهداشت و بهورز، تا یک هفته بعد از درمان بصورت روزانه انجام و در صورت وجود آلودگی، درمان تکرار شود.

پایان خبر