نشست هم اندیشی طرح ملی صیانت از جمعیت و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به ریاست معاون فرماندار و با حضور رییس شبکه و کارشناس مسوول واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان، روسا و نمایندگان ادارات شهرستان فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، رییس شبکه در این نشست، با اشاره به اهمیت نقش جمعیت در پیشرفت جامعه و همچنین روند نزولی رشد جمعیت و باروری در شهرستان، گفت: کاهش نرخ باروری، دو مقوله پیری جمعیت و عدم تمایل جوانان به امر ازدواج و فرزند آوری، تهدیدات مهمی هستند که شکوفایی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور را در آینده تهدید می نماید.

دکتر «حسن کرمی» از جمعیت به عنوان یکی از مولفه‌های تاثیرگذار هر جامعه و کشوری یاد کرد و افزود در این راستا برنامه ریزی جهت افزایش جمعیت مطلوب و توجه به کیفیت و کارآمدی جمعیت، از اهمیت خاصی برخوردار است.

او با تاکید بر لزوم صیانت از جمعیت برای جلوگیری از بحران پیری جمعیت، افزود: در راستای سیاست های کلی جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری، لازم است یک بسیج همگانی برای رفع موانع موجود بر سر راه جوانان و خانواده ها در امر باروری و فرزند آوری ایجاد شود.

کارشناس مسوول واحد سلامت خانواده وجمعیت شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند نیز در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت شاخص های باروری و جمعیتی شهرستان، به بیان اهداف کلان صیانت از جمعیت و تعالی خانواده، در زمینه برنامه های راهبردی و رفع چالش های پیش روی افزایش فرزندآوری مطالبی پرداخت.

«سمیه نوشادی، تدوین و اجرای برنامه توانمندسازی زنان در سن باروری، طراحی برنامه پیشگیری از بارداری های پرخطر و نیاز به مراقبت باروری ویژه، ایجاد تسهیلات برای تسهیل باروری در مادران، تسهیل و ارتقا مراقبت بعد از زایمان و تسهیل و ارتقا کیفیت مراقبت های قبل از بارداری را از اقدامات کلان برای تحقق راهبرد ارتقای سلامت مادران عنوان کرد.

در این نشست پس از همفکری و تبادل نظر حاضران، هماهنگی های لازم برای اجرای فعالیت های پیشنهادی انجام شد .

پایان خبر