حجت الاسلام ابراهیمی: یکی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه که روز به روز بعضی ها را از مسیر تعالی و تکامل بازداشته و به سوی فرهنگ غربی سوق داده، فاصله گرفتن از فرهنگ اهل بیت است.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند با تبریک بیستم جمادی الثانی سالروز ولادت با سعادت دخت نبی گرامی اسلام، سیده نساء العالمین، حضرت فاطمه زهرا(س)، روز زن و میلاد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، گفت: در وصف حضرت زهرای مرضیه همین بس که خداوند متعال در شأن و سوره مبارکه کوثر نازل فرمودند و او را خیر کثیر نامیدند.مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می نویسد که خیر کثیر، فرزندان فاطمه(س) ذریه رسول خدا هستند و این خود یکی از خبرهای غیبی قرآن کریم است. چون خداوند برکتی در نسل آن حضرت قرار داد، به طوری که در همه عالم، هیچ نسلی معادل آن دیده نمی شود آن هم با آن همه بلاها که بر سر ذریه آنجناب آوردن و گروه گروه از ایشان را کشتند.

وی افزود: خداوند اوصاف مهمی در شأن اهل بیت در قرآن بیان کرده از جمله در آیه تطهیر می فرماید: إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَیتِ وَیُطَهِّرَکُم تَطهیرًا و این طهارت هم طهارت باطنی است و هم طهارت ظاهری یعنی اهل بیت و ائمه اطهار و مادر بزرگوارشان فاطمه اطهر از هرگونه رجس و آلودگی و پلیدی به دور هستند و این اراده الهی است که سبب کامل بودن این ستارگان درخشان می شوند. فلذا اینها برای عالمیان مخصوصاً برای ما شیعیان علوی و فاطمه، بهترین الگو و اسوه هستند و راه سعادت بشریت راه رستگاری مردان و زنان مومن در پیمودن راه آنهاست.

امام جمعه فراشبند، یکی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه که روز به روز بعضی ها را از مسیر تعالی و تکامل بازداشته و به سوی فرهنگ غربی سوق داده است را فاصله گرفتن از فرهنگ اهل بیت دانست و افزود: سگ گردی، بی‌حجابی و بدحجابی صدها کیلومتر با فرهنگ دینی ما فاصله دارد. اینکه بعضی ها سگ را به جای فرزند گرفته اند برای او نامگذاری کرده و او را مانند یک فرزند در آغوش می گیرند، جزء سیره هیچ ملت با فرهنگی نیست. سگ اگر چه حیوان با وفایی است و قابل تربیت کردن، اما برای یک زن مادر بودن او، با انتخاب یک سگ، رویایی نمی‌شود. مادر یک واژه مقدسی است که همه انسانهای سلیم الفطره به آن افتخار می کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: ازدواج یک زن غربی با سگ دوست داشتنی خودش، نهایت بی شرمی و بی حیاییامام جمعه فراشبند، یکی از آسیب‌های اجتماعی در جامعه که روز به روز بعضی ها را از مسیر تعالی و تکامل بازداشته و به سوی فرهنگ غربی سوق داده است را فاصله گرفتن از فرهنگ اهل بیت دانست است. زن در فرهنگ غرب باید آن مادری باشد که دانشمندانی مانند گالیله و ادیسون و ارسطو تربیت کرده‌اند و در فرهنگ دینی ما یعنی مادران عظیم الشأنی که شهید سلیمانی ها و حججی ها و باکری ها و مصطفی روشن ها را تقدیم اسلام و قرآن نموده اند.

وی با اشاره به جمله ای از امام راحل خمینی کبیر، که فرمود: از دامن زن مرد به معراج می رود. تاکید کرد: گوهر عفاف را پاس بداریم تا کرامت انسانی خود را از دست ندهیم. زنان و مردان ما، جوانان و نوجوانان ما باید هوشیار باشند، جاذبه‌های گناه، آنتن های وسوسه گر و فیلم ها و سی دی های دجال گونه، ایمان و عفاف ما را نربایند، هر که ارزش خود را نداند در واقع خویش را به حراج واگذارده است و خود را زیر قیمت فروخته است. اگر کسی نمی‌خواهد راه انبیا و اولیا الهی را طی کند، حداقل در مسیر عقلا قرار بگیرد، ببیند عقلا چه می گویند، عقل چه می اندیشد، نه هوا و هوس چه می گوید.

امام جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه‌ دوم نماز جمعه، اقدام شجاعانه «مسعود درویشی»جوان فداکار فراشبندی که یک نوجوان گرفتار در سیل ناشی از طغیان رودخانه را از مرگ نجات داد، را مصداق بارز ایثار و از خود گذشتگی دانست و با تقدیر از این برادر ایثارگر و شجاع شهرستان که با عنایت خداوند متعال جان این نوجوان را نجات داد، گفت: این جوان فداکار، با ایثار و از خود گذشتگی، قلوب خانواده این نوجوان را خوشحال کرد. درود و سلام و سلامتی نثار این برادر عزیز باد.

وی با اشاره به سالگرد آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران، یاد و خاطره ١۶ آتش نشان عزیز این مرز و بوم که برای حفظ مال و اموال شهروندان خود، جانشان را از دست دادند و به درجه رفیع شهادت نائل گردیدند را گرامی داشت.

حجت الاسلام ابراهیمی از برگزار کنندگان یادواره شهدای عملیات کربلای۴ و ۵ به ویژه پایگاه مقاومت شهید مطهری مسجد جامع اعظم که شب گذشته برگزار شد و خاطرات هشت سال دفاع مقدس و حال و هوای جبهه تازه شد، تقدیر و تشکر کرد.

خطیب نماز جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه از حضور برخی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی استان و استاندار محترم فارس در اجلاسیه ائمه جمعه استان در مجتمع آدینه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور و قول مساعد همکاری با ائمه جمعه استان در اجرای زیر ساخت‌های فرهنگی، خانه های عالم و حوزه های علمیه تقدیر کرد و از استاندار محترم فارس نیز در راستای رویکرد تعاملی ایشان با ائمه جمعه استان در مسائل کلان استانی و مورد مشاوره قرار گرفتن امامان جمعه در راستای پیشرفت نقشه مهندسی فرهنگی و تعالی همه جانبه استان قدردانی کرد.

وی همچنین از مسئولین محترم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی‌اکبری و همکاران گرامی ایشان که این چند روز زحمات زیادی کشیدند به ویژه مسئول محترم دفتر نمایندگی شورا در استان و همکاران وی که این گردهمایی آموزشی، تشکیلاتی را برپا کردند و اطلاعات خوبی در اختیار امامان جمعه قرار دادند و همچنین در راستای فراهم ساختن دیدار ائمه جمعه از نمایشگاه هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تقدیر کرد.

 امام جمعه فراشبند افزود: در بازدید نزدیک از نمایشگاه هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مشاهده قدرت سخت و بی نظیر و سراسر افتخار فرزندان برومند و رشید هوافضا، بر خود می بالیدیم و شکر الهی را به جا می آوردیم. در آنجا انواع و اقسام موشک‌ها پهبادها، ماهواره بر ها و سیستم‌های راهداری برد بلند و کوتاه را با چشمان خودمان دیدیم و با دستان خودمان لمس نمودیم.

وی تصریح کرد: این دستاوردهای مهم و کم‌نظیر همگی ناشی از مدیریت جهادی، اطاعت پذیری از امر ولایت و حس خودباوری است که اگر همین حس را در سایر بدنه دولت و کارخانجات به منصه ظهور برسانند، ظرف یک دهه، جمهوری اسلامی در همه عرصه ها می تواند به ابرقدرتی دنیا برسد.

حجت الاسلام ابراهیمی اضافه کرد: شما وقتی که یک موشک ۱۰، ۱۵ متری را در تلویزیون می بینید تا وقتی که بدنه آن موشک را برش زده اند و داخل آن را هم از نزدیک می بینید خیلی متفاوت است. وقتی آن سیستم های بسیار پیچیده و آن همه موتورهای کوچک و بزرگ را درون موشک می بینی ناخود آگاه به تحسین می افتی و متوجه سخن پروردگار می شوی که در هنگام خلقت انسان فرمود: فتبارک الله احسن الخالقین

حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه‌ اول نماز جمعه با اشاره به سفارش خداوند نسبت به والدین مخصوص نسبت به مادر، گفت: خداوند در سوره احقاف می فرماید: به انسان سفارش کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند. تعبیر به وصینا الانسان اشاره به این است که مسئله نیکی به پدر و مادر از اصول انسانی است. یعنی حتی کسانی که پایبند به دین و مذهب نیستند، طبق الهام فطرت قائل به احترام اند و لذا کسانی که پشت پا به این وظیفه بزرگ می‌زنند نه تنها مسلمان واقعی نیستند که نام انسان نیز برای آنها شایسته نیست.

امام جمعه فراشبند افزود: اگر در مورد مادر تاکید بیشتری شده است چون می فرماید: مادر تو را با ناراحتی و سختی حمل کرده است و با ناراحتی تو را بر زمین گذاشته است. در واقع یک دوره ۳۰ ماهه از حمل و شیر دادن، بزرگترین ایثار و فداکاری کرده است. از نخستین روزهای حمل، حالت مادر دگرگون می شود و ناراحتی ها پشت سر یکدیگر می آید و می رود. حالتی که حالت ویار گفته می‌شود یکی از سخت ترین حالات مادر است. پزشکان می‌گویند این حالت بر اثر کمبود های است که در جسم مادر به خاطر ایثار به فرزندش رخ می‌دهد، او شیره جانش را به فرزندش تقدیم می کند. او همانند شمعی است که باید ذوب شود تا فضا را روشن کند. هرقدر که جنین رشد و نمو بیشتری می‌کند، مواد بیشتری از شیره جان مادر می‌گیرد و حتی روی استخوان‌های او و اعصابش اثر می‌گذارد. گاهی خواب و خوراک و استراحت و آرامش را از او می گیرد و در آخر دوران حمل، راه رفتن و حتی نشست و برخاست برای او مشکل می شود. اما با صبر و حوصله تمام و به عشق فرزندی که به زودی چشم به دنیا می گشاید و بر روی مادر لبخند می‌زند تمام این ناملایمات را تحمل می‌کند.

وی دوران وضع حمل را یکی از سخت ترین لحظات زندگی مادر دانست و اظهار داشت: این سختی تا آنجاست که گاه جان خود را بر سر فرزند می دهد و از دار فانی به دیار باقی می شتابد، البته خدای بزرگ هم به او ترحم می کند و نامش را در حکم شهدا ثبت و ضبط می نماید و اجر شهید به مادر می‌دهد. به هر حال چون بار سنگینی را بر زمین بگذارد دوران سخت دیگری شروع می‌شود و آن دوران مراقبت دائم و شبانه روزی از فرزند دلبند خود می باشد که باید به تمام نیازهای کودک پاسخ بگوید، نظافت فرزند در این دوران مشکلی است طاقت‌فرسا و تامین غذای او که از شیره جان مادر گرفته می‌شود، ایثاری بزرگ است.

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: اگر در اینجا، قرآن از نقش مادر می‌گوید و از پدر حرفی نمی زند نه به این معناست که پدر نقشی ندارد. نه به خاطر این است که سهم مادر سهم بسیار بزرگی است و بیشترین درد و فشار بر جسم و جان مادر است.

حجت الاسلام ابراهیمی خطاب به همه جوانان و کسانی که هنوز مادرشان زنده هست، گفت: ما هرگز نمی‌توانیم زحمات مادر را جبران کنیم. بیاییم یک کار کنیم، مادر را از خود راضی نگه داریم. باید همیشه در خدمت مادر باشیم نه سالی یک بار، یا دوبار و ده بار یا روز مادر فقط به فکرش باشیم، یا شبهای جمعه به فکر والدینمان باشیم، بلکه هر روز و هر شب و در موقع هر نماز و دعا و خوابیدن به فکرشان باشیم.

وی افزود: قرآن می‌فرماید احسان به والدین زمینه‌ساز ورود به بهشت است. از عوامل قبولی اعمال دیگر نزد خداوند می باشد و اگر کسی هم نسبت به والدین خود بی احترامی کرده، پرخاشگری نموده، صدایش را بالا برده، قرآن می‌فرماید توبه کنید.

پایان خبر