به گزارش نخل بیدار، حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه اول نماز جمعه در ادامه مباحث مطرح شده در خطبه اول هفته گذشته پیرامون برادر بودن مؤمنان به روایتی از پیامبر صلی الله علیه و آله اشاره کرد که می فرماید: مومن بر گردن مومن ٣٠ حق دارد که شش مورد را در خطبه هفته قبل به آن اشاره کردیم.

وی هفتمین مورد از حق مومن بر مومن را همواره خیرخواه او بودن عنوان کرد و گفت: هیچ وقت برای برادر مومنت آرزوی بدی، بیماری، نابودی و شکست نخواه. اگر دیدی برادر دینی ات صاحب منزل شده، صاحب ماشین خوب شده صاحب فرزند شده، صاحب مغازه شده، باید خوشحال باشی. شکر خدا را به جای آور، نه اینکه حسادت بورزی و چشم دیدنش را نداشته باشی. اگر می بینی که برادر دینی ات احتیاج به نصیحت دارد، یا یک جایی احتیاج به مشاوره دارد یا احتیاج به تذکر دارد یا احتیاج به کمک دارد یا احتیاج به راهنمایی دارد، هرگز دریغ نکن و مشتاقانه عمل کن. امام باقر(ع) فرمود: نصیحت مومن بر ما واجب است.

امام جمعه فراشبند یکی دیگر از حق مومن بر مومن را پاسداری کردن  از دوستی او عنوان کرد و افزود: یعنی کاری کنید که دوستی شما پایدار و باقی بماند نه اینکه پیوند دوستی و برادری ایمانی را بگسلد. دوست باید با دوست خود یک رنگ باشد و در سختی ها و مشکلات یار و یاور او باشد. بعضی از دوستان منفعت‌طلب اند دست گرفتن دارند اما دست دادن ندارند. دوستی اش تا زمانی پایدار است که برای دوستش اتفاقی نیفتد و ازش چیزی نخواهد. همین که از او چیزی خواست دیگر با او نیست.

وی یکی دیگر از حق مومن بر مومن را  رعایت کردن پیمان او دانست و افزود: اگر قراردادی، پیمانی، تعهدی بین شما و برادر دینی تان انجام شد چه کتباً  و چه لفظاً، به آن پایبند بمانید. عهد شکن نباشید، عهد شکستن گناه است، عهد شکستن کار مومن نیست کار دشمنان است. شما در قضیه برجام دیدید که ما با این که عهدنامه برجام به ضرر مان بود ولی متعهد ماندیم اما دشمنان ما آن را شکستند، این یعنی اینکه مومن عهد خود را تا زمانی که دشمن به آن پایدار است نمی شکند.

خطیب نماز جمعه فراشبند بزرگترین عهدشکنان دنیا را آمریکا و غربیها دانست و افزود: قرآن می فرماید؛ به عهد و پیمان خود وفا کنید، زیرا روز قیامت درباره پیمان بازخواست خواهید شد. به برادرت قول دادی که کنارش باشی، دستش را بگیری، همراهی اش کنی، حال که باید در صحنه باشی او را رها کرده و دوست جدید انتخاب می کنی، این خیانت است این عهد شکستن است و لذا قرآن می‌فرماید در قیامت بازخواست خواهید شد.

وی افزود: آقای ما امیرالمومنین علی علیه السلام می فرماید: شیوه و سنت مردمان کریم و بزرگوار، وفا کردن به عهد و پیمان هاست. ای کسانی که به مردم قول دادید وعده دادید که چه و چه خواهیم کرد. این مسئولان، ای نمایندگان و ای بزرگان! فراموشکار نباشید و به آنچه که گفتید تا آنجایی که می‌توانید تلاش خود را بنمایید.

امام‌ جمعه فراشبند یکی دیگر از حقوق مومن بر مومن را عیادت از برادر بیمار خود عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از حقوق برادر مومن بر ما این است که چون مریض شد، جویای حال او شویم به عیادت او برویم، برای سلامتیش دعا کنیم، بیماری عامل خوبی برای آشتی کردن است اگر با او قهر بودیم حال آشتی کنیم.

وی با اشاره به این که مولای ما حضرت علی علیه السلام می فرماید بدن ها را نجات از بیماری نیست، گفت: یعنی کسی نیست که بیمار نشود. همه انسانها بیمار می‌شوند، نکند که از بیماری برادر مومن خود خوشحال شویم. بله اگر ظالمی بیمار شود خوشحالیم، از این باب که ظلمش به دیگری نمی رسد.

خطیب نماز جمعه فراشبند اظهار داشت: شیوه پیغمبران و معصومین علیهم السلام این بود که اگر کسی از یارانشان، دوستانشان حتی غیر مومنین که شناخته شده بودند، مریض می‌شدند به دیدارشان می رفتند و برای سلامتی آنها دعا می کردند. ما مسلمانان و شیعیان باید این سیره و روش نیکوی پیامبر و معصومین علیهم السلام را در زندگی رعایت کنیم و انجام بدهیم.​​​​​​​

حجت‌الاسلام ابراهیمی: دشمنان همواره سعی داشتند با تحریم حداکثری جلوی پیشرفت و توسعه ما را بگیرند و ما را در زمین قفل کنند، اما اراده فرزندان انقلابی ما توانست سینه آسمان را بشکافد و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان اولین کشور مسلمان دارای تکنولوژی ماهواره کند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه دوم نماز جمعه، با گرامیداشت ۲۲ اسفند، روز بزرگداشت شهدا و سالروز فرمان حضرت امام خمینی مبنی بر تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی در سال ۵۸، گفت: سلام و صلوات و رحمت الهی و انبیا و اولیا بر امام راحل که از همان ابتدای انقلاب، به فکر محرومان و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بود و درود خداوند و ملائکه بر شهدا والامقام، آنها که با خونشان درخت تنومند انقلاب را آبیاری کرده و سرسبز و خرم نگه داشتند و درود خدا بر همه ایثارگران، آزادگان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که با رزم خود، امنیتی بی نظیر برای انقلاب به ارمغان آوردند و امروز وارثان آنان، یعنی نیروهای نظامی و امنیتی قدرت سخت و نرم ما را چند برابر کردند و امنیت ما را مثال‌زدنی نمودند.

وی افزود: قرآن میفرماید؛ از مؤمنان مردانی هستند که با آنچه با خدا بر آن پیمان بستند، صادقانه عمل کردند. برخی از آنان پیمانشان را به انجام رساندند و به شرف شهادت نائل شدند و برخی از آنها منتظر شهادت هستند و هیچ تغییر و تبدیلی در پیمانشان نداده‌اند.

امام جمعه فراشبند خاطر نشان کرد: ما واماندگان قافله شهادت عرض می‌کنیم‌؛ ای شهدا! خوشا به حالتان که عند ربهم یرزقون شدید، برای ما دعا کنید که دعای شما مستجاب خواهد شد، دعا کنید که از قافله شهدا عقب نمانیم و دنیا نیز به فریبمان نپردازد، همواره به فکر شما و در مسیر شما، پشت سر ولایت امر حرکت کنیم که شرمنده شما ها نشویم.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه، یازدهم شعبان المعظم، سالروز میلاد رعنا جوان امام حسین، حضرت علی اکبر علیه السلام و روز جوان را تبریک گفت و افزود: در روایات اسلامی می خوانیم که حضرت علی اکبر با شباهت ترین امامزاده به رسول خدا در خَلق و خُلق، به طوری که نوشته اند، رفتارش، یادآور حرکات و رفتار پیامبر خدا بود و هر کس با رسول الله معاشرت داشته باشد با دیدن علی اکبر به یاد پیغمبر می افتد. او وارث همه خوبی‌های خاندان عصمت و طهارت به شمار می رفت.

وی در ادامه به برخی از الگوهای شخصیتی حضرت علی اکبر علیه السلام پرداخت و یکی ازالگوهای شخصیتی ایشان را شباهت او به اخلاق نبوی دانست و گفت: قرآن والا ترین و بارزترین مصداق تکامل و تعالی اخلاق را برای پیامبر مطرح می کند و حضرت علی اکبر این ویژگی را بر اساس اصل وراثت و تربیت به ارث برده است، به طوری که هرکس مشتاق دیدار رسول خدا می شد به چهره علی اکبر نگاه می کرد.

وی قاطعیت و استقامت بر سر حق داشتن را از دیگر الگوهای شخصیتی علی اکبر دانست و افزود: این واقعیت در صحنه عاشورا و در حمله به قلب دشمن متجلی شد. شجاعت علی اکبر  در مواجهه با دشمن به گونه‌ای بود که کسی یارای مقابله رو در رو با او نداشت و لذا با کمین زدن و غافلگیر کردن به او ضربه زدند.

امام جمعه فراشبند اضافه کرد: او حق مداری و همگرایی را عامل رهایی از ترس مرگ می دانست. وقتی که در راه رسیدن به کربلا آیه استرجاع انا لله و انا الیه راجعون را از پدرش شنید عرض کرد ای پدر! دلیل خواندن این آیه در وقت سحر برای چه است؟ امام فرمودند: هم اکنون در عالم رویا دیدم که کسی ندا داد این قوم می‌روند و سرنوشت مرگ هم به سوی آنان می شتابد، دانستم که ما به سوی مرگ می رویم. حضرت علی اکبر عرض کرد: ای پدر مگر ما به حق نیستیم؟ امام فرمود: آری. علی اکبر عرض کرد:  پس از مرگ هراسی نداریم و امام را دعا کردند و فرمودند: خداوند تو را جزای خیر دهد که فرزند نیکویی برای پدر هستید.

خطیب نماز جمعه فراشبند خاطر نشان کرد: ما نیز از خداوند متعال شاکریم که در نظام اسلامی و در حکومت امام خمینی و  امام خامنه‌ای، جوانانی به ما عنایت نمود که با تأسی از حضرت علی اکبر، همان راه علی اکبر را با صلابت ادامه دادند و شربت شهادت نوشیدند.

وی افزود: برای یک جوان شیعه، زندگی علی اکبر و روش و منش او بهترین درس و بهترین الگو برای یک زندگی موفق و سعادتمند برای اوست.البته درس دین مداری علی اکبر (ع) و حمایت از امام زمان خود و ایستادگی در مقابل دشمنان خدا و رسول و نوشیدن شربت شهادت، برای همه ما درس زندگی است.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به پرتاب ماهواره نور٢ از طرف نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ماهواره‌ای که توسط ماهواره بر سه مرحله ای قاصد از کویر شاهرود با موفقیت در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.

وی سنجش اطلاعات و شناسایی حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و اطلاعات دیگر را ماموریت این ماهواره عنوان کرد و گفت: در تاریخ ۳ اردیبهشت سال ۹۹ ماهواره نور١ که یک ماهواره نظامی بود پرتاب شد که تا امروز بیش از ۱۰ هزار بار به دور زمین چرخیده است و تا یک سال دیگر به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: نکته مهم این است که از آنجا که ماهواره برها طبق تعریف نظامی یک موشک بالستیک قلمداد می‌شوند و ابزاری راهبردی در تقویت بازدارندگی دفاعی و نظامی برای کشور این یعنی نمایشی از قدرت و اقتدار ایران در منطقه و تامین‌کننده امنیت پایدار برای کشور است.

خطیب نماز جمعه فراشبند داشتن یک ماهواره اختصاصی نظامی برای ایران پهناور را یک حق مسلم و عامل مهمی برای دفع تجاوزات احتمالی دشمنان دانست و افزود: از این‌رو دشمنان ما به شدت عصبانی و ناراحت هستند که چرا ایرانیان به دنبال ارتقاء سطح ماهواره‌های خود هستند.

وی افزود: دشمنان همواره سعی داشتند با تحریم حداکثری جلوی پیشرفت و توسعه ما را بگیرند و ما را در زمین قفل کنند، اما اراده فرزندان انقلابی ما توانست سینه آسمان را بشکافد و جمهوری اسلامی ایران را به عنوان اولین کشور مسلمان دارای تکنولوژی ماهواره کند.

امام جمعه فراشبند تاکید کرد: این رخداد مهم می‌تواند درسی باشد برای دیگر مسئولان ما که اگر با این فرمان حرکت کنیم، آینده‌ای بسیار درخشان خواهیم داشت و از همینجا خداقوت می گوییم به همه فرماندهان و عزیزانی که در ساخت این دستاورد مهم نقش داشته و بر عزت کشور ما افزودند، مخصوصاً دعای ویژه و صحت و سلامتی برای سردار سرافراز حاجی زاده شجاع و انقلابی.

وی افزود: موشک بالستیک به موشک هایی گفته می‌شود که تا ارتفاع بسیار بالایی اوج می گیرند. قسمتی از راه با موتور و مابقی را با استفاده از نیروی جاذبه زمین با هدایت صحیح به سمت هدف حرکت می کند.

حجت الاسلام ابراهیمی اضافه کرد: اولین موشک بالستیک ساخت آلمان است که در سال ۱۹۴۴ علیه انگلیس مورد استفاده قرار گرفت و تا پایان جنگ جهانی دوم، سه هزار موشک از مجموع ۶٠٠٠ موشک ساخته شده توسط ورماخت به سمت کشورهای انگلیس، هلند و بلژیک پرتاب شد.

موشک های بالستیک از نظر کار برد به کوتاه برد ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر، کوتاه برد کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتر، میانبرد ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کیلومتر، دوربرد ۳۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر، قاره پیما با برد بیش از پنج هزار کیلومتر تقسیم می شوند. موشک بالستیک سجیل با برد بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر در سال ۲۰۰۹ ساخته شد.​​​​​​​

انتهای پیام/