به گزارش نخل بیدار حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های این هفته نماز جمعه فراشبند با اشاره به گرانی های اخیر، توجه به نیازمندان و برپایی عدالت را بسیار ضروری نامید.

مشروح خطبه های این هفته نماز جمعه فراشبند:

خطبه اول:
إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ (حجرات آیه ۱۰)
پیامبر اکرم (ص): (ولا یخذله ولا یسلمه) او را در برابر حوادث تنها نگذارد.
کسی نیست که در زندگیش گرفتار حادثه ای و اتفاقی و مصیبتی نشود. زندگی پر از پیچ و خم است. عین همین جاده قدیم خرقه، پیچ تند، شیب تند، پیچ معمولی، شیب معمولی با سرعت ۱۰ ،با سرعت ۶۰ دارد. آیا اگر کسی ماشینش در راه مانده و خراب شد و بنزینش تمام شد نباید کمکش کنیم؟ نمی شود از کنارش رد بشویم و بگوییم به من چه بگذار بماند! یا اینکه کنارش می ایستی و می گویی فلانی کمک نمی خواهی و چیزی لازم نداری؟ نسبت به برادر مومنت هم در زندگی باید چنین باشی. اگر سیل آمد باید بیل به دست گرفت و مسیر را باز کرد. اگر زلزله آمد و خانه اش خراب شد آواربرداری کرد. یک جا و مکانی به او بدهید مثل همین کاری که در سال‌های گذشته برادران جهادی ما از ارتش و سپاه انجام می دادند.

انسان مومن در حوادث خودش را نشان می دهد. یک دوست نسبت به دوست در گرفتاری ها خودش را نشان می دهد. همین کمک های مومنانه از طرف خیرین به نیازمندان نمونه بارز همبستگی و رها نکردن فقراست. جامعه ایمانی یعنی همین همبستگی، اخوت ، وحدت و به فکر هم بودن که جمله (وَأَنفِقوا فی سَبیلِ اللَّهِ)( در راه خدا انفاق کنید) معنای عامش همین است که انفاق تنها شامل مال نمی شود بلکه مومنین باید از دیگر ابزارها هم در این راه استفاده کنند. مثل انفاق قلمی، قدمی ،یدی، تلفنی، پیامکی و …

الان کشور در یک وضعیت تورمی و گرانی بدی قرار گرفته است و عده‌ای که واقعاً جزء مومنین بودند و هستند اینها مردم را رها نکردند، احتکار نکردند، گرانفروشی نکردند. ولی عده‌ای هم سوء استفاده کردند و به فکر جیب خودشان بودند که هر دو گروه در آخرت پاداش می‌بیند، یکی به بهترین وضع و دیگری به بدترین وضع می بیند.

در ادامه شرح حدیث پیامبر اکرم (ص): (وَ یُحِبُّ لَهُ مِنَ الْخَیْرِ مَا یُحِبُّ لِنَفْسِهِ وَ یَکْرَهُ لَهُ مِنَ الشَّرِّ مَا یَکْرَهُ لِنَفْسِهِ) ( آنچه را از نیکی ها برای خود دوست دارد برای او هم دوست بدار و آنچه از بدی ها برای خود نمی خواهد برای او نیز نخواهد) این روایت مفصل حضرت آیت الله مکارم (دام ظله العالی) در تفسیر نمونه از جلد ۷۴ بحارالانوار مرحوم مجلسی (رحمت الله علیه) آورده است.

اگر همین یک روایت نه بیشتر را مومنین به آن عمل کنند، دنیا به آن عمل کند کل گستره عالم گلستان می شود و دیگر نه ظلمی وجود خواهد داشت و نه بی‌عدالتی باقی خواهد ماند. همین فرمایش پیامبر اکرم(ص) برای جهانی بودن او کافی است.

این که قرآن می فرماید پیغمبر رحمه للعالمین است معنایش همین است که پیغمبر اسلام جهانی فکر کرده است نه قبیله‌ای و منطقه‌ای(وَ اِنَّکَ لَعَلی خُلُقٍ‌ عَظیم) و اینکه اگر تقوی را در آیه شریفه (اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى) را به معنای عام بگیریم یعنی هر نوع خلافی شامل خلاف شرع و خلاف قانونی و خلاف عرفی برابر با بی عدالتی یعنی ظلم و اجحاف در حق دیگران است. مخاطب در این آیه مومنین هستند که خداوند از آنها می‌خواهد حتی در مورد دشمنانشان هم عدالت را جاری نمایند تا چه رسد به برادران دینی خودشان. اگر من و شما دوست نداریم که در معامله طرف سرمان را کلاه بگذارد او هم دوست ندارد که ما سرش را کلاه بگذارید و اگر ما دوست نداریم که دیگران در حقمان گران فروشی کنند آنها هم همین توقع را از ما دارند وقس علی ذلک در سایر امور و کارها و این از احکام بین المللی اسلام است که هرگونه توقعی شما از دیگران دارید آنها نیز از شما دارند.
خداوندا ما را بیش از پیش نسبت به حقوق برادرانمان آشنا بفرما

خطبه دوم
سالگشت استاد و معلم شهید فیلسوف قرن مرتضی مطهری و روز معلم به همه مردم شریف ایران و معلمان و اساتید و حوزه های علمیه و دانشگاه ها تبریک و تسلیت عرض می کنم. رهبر انقلاب فرمودند: معلم یعنی کسی که در دل انسان یک چراغی را روشن می کند و او را از جهالتی به دانایی و معرفتی رهنمون می شود.

از اهداف کلان راهبردی و حیاتی برای انقلاب اسلامی نسلی متناسب و هماهنگ با آموزه های اسلام و مکتب تشیع در کنار علوم روز است. این نسل باید توسط معلمانی در تراز انقلاب اسلامی و آموزه های شیعی تربیت شود. شهید مطهری یک نمونه معلم در تراز انقلاب است که برای همه معلمان و اساتید حوزه و دانشگاه الگوست. از دیدگاه فرهنگ اسلامی و قرآنی رسالت معلم دو چیز بسیار مهم است: ۱-دعوت الهی ۲- تربیت معنوی که اینها همان رسالت انبیا است، یعنی اول دعوت مردم به سوی خدا و راهنمایی کردن دانش آموزان به سوی خدای متعالی و به سوی جامعه توحیدی و بعد از پذیرش توحید جامعه احتیاج به تربیت و پرورش دارد. جامعه نباید رها شود که اگر رها شود به دام گرگ های انسان نما می افتد و در این صورت یک جامعه داریم شبیه به انسان یعنی در ظاهر انسان اما در باطن حیوانات وحشی، فلذا وظیفه یک معلم بسیار سنگین است. این مسئولیت ایجاب می کند که معلم ابتدا باید نفس خودش را مودب به اخلاق الله و اخلاق انبیا و اولیا کند تا بتواند متربیان را به نیکویی تربیت نماید.

اما یک نکته مهم که باید به دولت تذکر بدهم و آن این است که حقوق بخشی از معلمان از حقوق یک کارگر هم کمتر است و این اصلاً شایسته نظام جمهوری اسلامی نیست . حقوق سه میلیون و پانصد هزار تومان برای یک معلم با این وضعیت تورم و گرانی آیا به نظر کافی می رسد؟ قطعاً مکفی نیست. یک معلم نباید استرس معیشت و هزینه‌های زندگی داشته باشد . هنوز مدیرانی هستند که حقوق های چند ده میلیونی می گیرند.

 

همان مدیری که یک روزی شاگرد این معلم بوده است و با همت این معلم و استاد به آنجا رسیده است الان ده برابر حقوق می گیرد! آیا این عدالت است؟ این انصاف است؟ در ۸ سال گذشته هم بارها تذکر دادیم. مگر قرار نبود تعدیل حقوق شود؟ مجلس کجای قضیه است؟ بعد می‌گویند شأن معلمان این نیست که دست به تجمعات بزنند. آیا شأن یک مدیر حقوق ۵۰ میلیونی است ولی شان معلم دفاع از حقوق خود نیست؟ حقوق های نجومی را تنزل دهید و حقوق های پایین را ارتقا بخشید.

این روزها که برخی از اقلام خوراکی مخصوصاً آرد ، گندم ، ماکارونی و روغن گران شده است و سر و صدای مردم بالا رفته است و باز به گرده فقرا و محرومان فشار مضاعفی وارد می‌شود مطالبی عرض می کنم:
از ۱۳ شهریور که این دولت بر سر کار آمده است حدود ۸ ماه می‌گذرد و دولت کارهای مهمی انجام داده است که قابل تقدیر است. این دولت زمانی سر کار آمد که بدهی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی به ارث برده است و با کسری بودجه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی نقدینگی ۹ برابر شده یعنی نقدینگی ۴ هزار میلیارد تومانی با تورم ۶۰ درصد.

مشکل دولت بازپرداخت ۵۴ هزار میلیارد تومان بدهی سود اوراق بانکی که ماهانه باید ۱۰ هزار میلیارد تومان پزداخت کند. مشکل دیگر دولت آقای رئیسی این است که دولت آقای روحانی تمام ارز اختصاص یافته برای واردات کالاهای اساسی را تا شهریورماه هزینه کرده بود و دولت سیزدهم با کمبود ۷۵ هزار میلیارد تومانی برای خرید کالاهای اساسی مواجه شد. مشکل دیگر کشور فضای وحشتناک کرونا بود که تا مرز ۷۰۰ نفر تلفات در روز هم داشتیم و با آمدن دولت سیزدهم با وارد کردن بیش از یکصد میلیون دوز واکسن می‌بینیم که تلفات به زیر ۲۰ نفر رسیده است.

  1. در هشت ماه گذشته دولت آقای رئیسی باب حضور و گفتگو با مردم را باز کرده است، حقوق و مزایا را بدون تاخیر پرداخت کرده است، دیپلماسی منطقه‌ای و بین‌المللی و تجارت با همسایگان را سرعت بخشیده، صادرات نفت را بیش از پیش سرعت بخشیده، بدهی‌های خارجی تقریباً به صفر رسانده و همه اینها نویدبخش بهتر شدن اقتصاد می‌دهد.

حال با همه این کارها و تصمیمات خوب ولی مشکل مردم الان مشکل معیشت است و دولت باید جهت رفع این معضل و مشکل با مدیریت و نظارت اقدام عاجل و مستمر داشته باشد. ما می‌دانیم که بنگاه‌های مهم اقتصادی، شرکت های نفت گاز و معادن و قس علی ذلک در دست افراد سرمایه‌دار لیبرال گرا و غرب گراست و جناب آقای رئیسی تا آنها را جابجا نکند تا رقابت به وجود نیاورد و تا قوه قضاییه آنها را رصد و نظارت نکند معیشت مردم خوب نخواهد شد. مردم می‌خواهند که با این عوامل سرمایه‌دار منفعت خواه برخورد جدی شود. هر هفته یک قصه های جدید، یک هفته روغن، یک هفته ماکارونی ،هفته دیگر آرد ونان و … این بازی‌ها چه چیزی است، توضیحات بعضی از مسئولان هم برای مردم قانع‌کننده نیست .مسئولی که در تلویزیون اعلام می‌کند که از فردا قیمت فلان کالا این است بلافاصله همه کسانی که فروشنده آن محصول هستند دو برابر می فروشند. این بی تدبیری است و این گرا دادن به گرانفروشی است.

سالهاست که می‌گوییم نظارت نیست. خب از یک جایی شروع کنید دستان عوامل گران‌فروشی و مافیای فلان و بهمان را قطع کنید و قوه قضاییه باید کمک بدهد.

یک تذکر جدی هم به تالارهای جشن عروسی می دهم. ای صاحب تالار که در تالار شما شراب سرو شده برای اولین و آخرین بار اینجا عرض می کنم که اگر یک بار دیگر مشاهده شد تالار شما تعطیل خواهد گردید و بنده از دادستان محترم و مسئول اماکن می خواهم به او تذکر بدهند و تعهد بگیرند که دیگر مرتکب همچین اشتباهی نشود.

 

انتهای پیام/