به گزارش نخل بیدار حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های این هفته نماز جمعه فراشبند جهاد تببین در بحث اصلاحات اقتصادی را بسیار مهم و ضروری دانست.

امام جمعه فراشبند: باید در مسئله اصلاحات اقتصادی دولت سیزدهم با جهاد تبیین به میدان روشنگری برای آحاد جامعه بیاییم

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت‌الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند( ۲۳/۰۲/۱۴۰۱ )در ابتدای خطبه نخست خود با اشاره به موضوع وصیت گفت: یکی از اموری که هر شخص مسلمان وظیفه دارد پیش از رسیدن مرگ خویش انجام دهد وصیت کردن است. یعنی به وصی خود سفارش می کند بعد از مردن او کارهایی را انجام دهند یا می‌گوید بعد از مرگش بخشی از اموالش ملک کسی گردد و یا برای اولاد صغیرش قیم و سرپرستی را معین کند.

وی افزود: البته وصیت کردن زمان معینی ندارد و هر شخصی در هر مقطع سنی می تواند وصیت را انجام دهد، اما اگر تا آستانه مرگ وصیت نکرده لازم است که به آن مبادرت ورزد، زیرا ممکن است وصیت نکردن موجب تضییع حقوق دیگران شود.
امام جمعه فراشبند با اشاره به آیات و روایاتی در باب وصیت بیان نمود: قرآن کریم می فرماید: (کُتِبَ عَلَیْکُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ إِنْ تَرَکَ خَیْرًا الْوَصِیَّهُ) بر شما نوشته شده هنگامی که یکی از شما را مرگ فرا رسد اگر چیز خوبی از خود به جای گذارده وصیت کند.(بقره ۱۸۰) و همچنین حضرت رسول(ص) نیز می فرمایند: (الوَصِیَّهُ حَقٌّ على کُلِّ مُسلمٍ) وصیّت کردن وظیفه هر مسلمانى است.( وسائل الشیعه) و پیامبر اکرم(ص) در سخن دیگر نیز فرمودند: برای هیچ مسلمانی سزاوار نیست که حتی یک شب بخوابد ولی وصیت‌نامه‌اش زیر سرش نباشد و در سخن دیگر پیامبر اکرم(ص) فرمودند: کسی که بدون وصیت از دنیا برود مرگ او همچون مردگان جاهلیت است.

وی ادامه داد: بله اگر کسی هیچ گونه مال و منالی ندارد، مثلاً مجرد است و هیچ‌یک از حقوق الهی هم همچون نماز و روزه و حج و غیره هم بر گردنش نباشد اگر بدون وصیت بمیرد اشکالی ندارد. فلسفه وصیت این است که انسان را دچار تحول ،برنامه ریزی و دوراندیشی می کند، او را به یاد قیامت و انجام حقوق واجبه می کند و او را به فکر جامعه به ویژه بستگان می‌اندازد.

امام جمعه فراشبند گفت: در باب وصیت به انسان اجازه داده شده حداکثر تا ثلث اموالش را برای خود اختصاص دهد و سفارش کند از آن در امور خیریه و کمک به مستمندان و ترویج مسائل مذهبی و فرهنگی، بنای ساختمان‌های عام المنفعه مانند مسجد ،حسینیه ،بیمارستان و قس علی ذلک مصرف نمایند. البته ناگفته نماند که تاکید شده است هرچه می توانید کارهای خیر را در زمان حیات خود انجام دهید و برای دوران بعد از مرگ سهم کمتری را اختصاص دهید. نکته دیگر اینکه فرموده‌اند سهم فرزندانتان را نیز فراموش نکنید و هرچه سهم میت کمتر باشد بهتر است. در این زمینه امام علی(ع) می فرمایند: اگر وصیت به یک پنجم مال بنماییم بهتر از یک چهارم آن است و وصیت به یک چهارم بهتر از یک سوم است.

ابراهیمی افزود: از روایات متعددی که رسیده است استفاده می شود که هر چند انسان می تواند تا ثلث اموالش را برای خودش وصیت کند ولی وصیت به کمتر از آن مناسب تر است و گاهی شرایط ورثه از نظر نیازمندی و یا تعداد آنان به گونه‌ای است که وصیت به میزان ثلث باعث گرفتاری آنها می شود که در این صورت موجب مواخذه و بازخواست خواهد شد. شرایط خانواده ها از نظر مالی متفاوت است و بین یک دوم تا یک سوم به تناسب حال می توان وصیت کرد.

وی همچنین در باب حقوق زن بر شوهرش گفت: توجه به حقوق همسر جزو وظایف مرد است و استیفای حقوق همسر و تفقد در امور وی از عوامل خشنودی خداوند است و نکته آخر اینکه هرگونه قصور و کوتاهی یا تحریف وصیت موجب مواخذه و کیفر سنگینی در پیشگاه خدا خواهد بود.

امام جمعه فراشبند در ابتدای خطبه دوم خود با اشاره به اهمیت بسیار زیاد اصلاحات اقتصادی پیش روی دولت سیزدهم گفت: این روزها بحث اصلاح ارز ترجیحی و تخصیص یارانه ها به مصرف کنندگان است و رهبر حکیم انقلاب فرمودند: دولت برنامه های مهمی در پیش دارد که دستگاه ها و همه آحاد مردم باید دست به دست هم بدهند تا به نتیجه برسد. این فرمایش دلیل روشنی بر تایید برنامه‌های اصلاحاتی دولت در مسئله اقتصاد کشور است .

وی گفت: چند نکته مهم لازم است که به عرض برسانم: ۱- امروز بر کسی پوشیده نیست که ساختار اقتصادی کشور مریض است و باید اصلاح شود. بیماری نظام اقتصادی یک میراث به جای مانده از دهه ۵۰ تا کنون است، هر چند که تلاش‌هایی صورت گرفته است اما به نتیجه مطلوب و دلخواه نرسیده است. دولت‌های سابق باید گام های موثر و مفید و کامل بر می داشتند که متاسفانه انجام ندادند و همینطور روی یکدیگر انباشته شد. درست است که دولت فعلی نمی‌تواند همه آن مشکلات را در ظرف این چهارسال برطرف کند ولی باید آن را در همین سال اول شروع کند و این کار را برای سال آخر دولت نگذارد.

حجت الاسلام ابراهیمی در مورد دومین نکته لازم گفت: دولت در حال حاضر باید همزمان دو کار مهم انجام دهد. یکی رفع موانع و مشکلات بر سر اقتصاد مقاومتی است که حضرت آیت الله رئیسی از زمانی که مسئول قوه قضاییه بود شروع کرد و کماکان در حال ادامه آن است و دیگر اینکه باید به سمت تحقق اقتصاد دانش بنیان حرکت کرد و یکی از موانع بر سر اقتصاد همین ارز ترجیحی و یارانه هاست که به جای اینکه در سر سفره مردم قرار بگیرد در جیب صادرکنندگان و واردکنندگان کالاهای اساسی قرار می‌گیرد، تا آنجایی که در تحقیقات دولت مشخص شده است گاه یارانه ۱۵ میلیون نفر به یک نفر رفته است! مثلاً کسی که یک میلیارد دلار ارز ترجیحی گرفته است که کالاهای مورد نیاز را به دست مردم برساند و یا با تولیدات آن به دست مردم بدهد به نفع خودش و طرف خارجی عمل کرده است. مثلا همین ماکارونی که باید در کشور توزیع کند یک مقدار اندکش را وارد بازار داخلی می کند و بیشتر آن را صادر می نماید.

امام جمعه فراشبند در ادامه بیان کرد: بقیه ارز ترجیحی مملکت نیز به جیب صادرکننده و مردم دیگر کشورها می رود. به طور مثال آرد کیسه ای ۳۸,۰۰۰ تومان به نانوایی ها داده می شود و بعضا تخلف می‌کنند و کیسه را ۶۰۰ هزار تومان به دلال می فروشند و دلال هم به کشورهایی مثل عراق و افغانستان و پاکستان می فروشد. یعنی پول مملکت و ارز ترجیحی که باید مستقیماً گیرم من و شما بیاید گیر چند نفر خاص و و خارجی ها می آید. آیا این روش عدالت است یا بی‌عدالتی است؟ قطعاً بی‌عدالتی است. فلذا همه ما مردم باید این طرح دولت را تایید کنیم و حمایت کنیم تا سود این کار به جیب همه مردم وارد شود.

وی در باب سومین نکته مهم نیز گفت: دولت برنامه های عقب مانده و به جای مانده دیگری هم دارد مثلاً اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام توزیع کالا ، دانش بنیان کردن اقتصاد، تحقق اقتصاد منهای نفت و موارد دیگر که دولت محترم برای این اصلاحات برنامه دارد یعنی مثل پزشکی که تا بیمار قلبی و ریوی خود را عمل نکند خوب نشود.

ایشان افزود: ما باید تحسین کنیم ،تایید کنیم و حمایت کنیم و تحت تاثیرات فضای مجازی که از طرف دشمنان و منفعت طلبان علیه اصلاحات دولت محترم می گویند و می نویسند قرار نگیریم و همین که صدای دشمنان ما و منفعت طلبان درآمده است یعنی اینکه کار دولت درست است.

حجت الاسلام ابراهیمی در مورد سالروز پیروزی نهضت تحریم تنباکو نیز گفت: ۲۵ اردیبهشت ماه سالروز پیروزی نهضت تحریم تنباکو است که با فتوای مرحوم میرزای شیرازی بزرگ در سال ۱۲۷۰ اتفاق افتاد. یکی از عناصر مهم پیروزی های تاریخی ملت ایران به نظر رهبر انقلاب نقش ایمان دینی مردم بوده است. یعنی هر جا که مردم با عنصر ایمان در مقابل دشمنان داخلی و خارجی خود ایستاده اند افتخار آفرین شده‌اند. همانطور که در قضیه تحریم تنباکو بر مبنای فتوای میرزای شیرازی خطر بزرگی را از سر ملت ایران دور کردند.

وی گفت: علت اصلی نهضت تحریم تنباکو از این قرار بود که آقای ناصرالدین شاه در سفر سوم خود به اروپا در اثر ولخرجی ها و عیاشی های زیاد پول هایش تمام شد و چون دیگر پولی در بساط نداشت در ازای دریافت ۲۵ هزار لیره امتیاز کشت و فروش توتون و تنباکو در ایران را به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست وزیر انگلیس به نام ماژور تالبوت واگذار کرد . مطابق این قرارداد کمپانی رژی باید سالانه ۱۵ هزار لیره به صندوق دولت ایران واریز می کرد و در مقابل کشت و فروش توتون و تنباکو را در انحصار خود می گرفت و کشور انگلیس همان گونه که از طریق همین قراردادهای انحصاری هندوستان را مستعمره خود گردانید این بار می خواست که کشور ما را نیز در همین دام بیندازد منتها بصیرت و بینایی مرحوم آیت الله میرزای شیرازی با این فتوا که : الیوم استعمال توتون و تنباکو به ای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان(عج) است این توطئه را خنثی نمود.

امام جمعه فراشبند بیان نمود: برادران و خواهران امروز هم رهبر انقلاب برنامه های دولت آقای رئیسی را در زمینه اصلاحات اقتصادی مورد تایید قرار داده است و همه ما باید از آنها حمایت کنیم همان گونه که مردم زمان میرزای شیرازی تبعیت کردند و همه قلیان ها را شکستند و پشت سر مرجع بزرگ خود ایستادند امروز هم ما باید پشت سر رهبری و آقای رئیسی که خود یک مجتهد مسلم است بایستیم و از برنامه های او برای اصلاح اقتصاد مملکت دفاع کرده و حمایت کنیم . البته جراحی کردن اقتصاد یک عمل لازم است اما کافی نیست و زمانی کافیست که بعد از عمل دوره نقاهت و نظارت مستمر گردد و مریض کاملاً بهبودی پیدا کند.

وی در انتها گفت:رئیس جمهور محترم فرمودند ما سال هاست که ثروت ملی را آتش زدیم یا به خارجی‌ها دادیم. اگر لازم باشد آبرویم را هم می دهم تا رانت‌خواران و مفسدان اقتصادی مردم را چپاول نکنند و سفره مردم آسیب نبیند . البته مردم هم نباید دست به احتکار خانگی و انبار کردن کالاها در خانه‌های خود بزنند از ترس اینکه ممکن است که کمتر شود. انبار کردن خانگی خود یک نوع کمک هست به گرانتر شدن کالا و مانعی بر اجرایی شدن این طرح عظیم اقتصادی است.

 

انتهای پیام/